Wacław Wagner


Wacław Wagner, urodzony 27 lipca 1905 roku w Łodzi, był prominentną postacią w kręgu polskiej literatury oraz dziennikarstwa. Jego życie zakończyło się 3 czerwca 1980 roku w malowniczych Kowarach Śląskich.

Wagner zasłynął jako dziennikarz, literat oraz poeta, którego twórczość miała znaczący wpływ na rozwój kultury literackiej w Polsce.

Życiorys

Wacław Wagner był wybitną postacią, która swoją edukację rozpoczęła w Szkole Handlowej Zgromadzenia Kupców w Łodzi. Po zakończeniu nauki, kontynuował rozwój w Wyższej Szkole Dziennikarskiej z siedzibą w Warszawie.

Swą karierę zawodową w dziennikarstwie rozpoczynał w redakcji „Kurier Łódzki”, a później jako korespondent „Głosu Porannego” związany był z Łodzią. Jednocześnie pracował w redakcji czasopisma literackiego „Przedświt” w Warszawie, gdzie zdobywał cenne doświadczenie w branży.

W roku 1928 Wacław Wagner objął stanowisko redaktora naczelnego miesięcznika „Meteor”, który był platformą dla młodych poetów z Łodzi, będących absolwentami III Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi, znajdującego się przy ul. H. Sienkiewicza.

W 1929 roku, po powrocie do Łodzi, przyjął rolę kierownika oddziału Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT-a), funkcjonując na tym stanowisku aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. W tym czasie również pisał dla warszawskich gazet, takich jak „Kurier Poranny” i „Express Poranny”.

Zamieszkiwał w 1937 roku przy ul. Wólczańskiej 74. W trakcie II wojny światowej powiązany był z konspiracyjną działalnością dziennikarską, angażując się z ramienia organizacji PPS „Wolność”.

Po tragicznym upadku powstania warszawskiego, został deportowany do obozu jenieckiego w Lamsdorf, a następnie przeniesiony do Oflagu II w Grossborn. Wacław Wagner znalazł swój wieczny spoczynek na Cmentarzu Ewangelicko–Reformowanym w Warszawie (kwatera O-3-3).

Jego żoną była prawdopodobnie znana aktorka Janina Pollakówna, która zmarła w 2001 roku.

Przypisy

  1. GROBONET – wyszukiwarka osób pochowanych – Cmentarz ewangelicko-reformowany [online], warszawa.grobonet.com [dostęp 19.09.2021 r.]
  2. Wanda Wróblewska: „Wolność”. Wspomnienia z okupacji. hypatia.pl. [dostęp 28.11.2019 r.]
  3. a b Księga adresowa miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego (…). Rocznik 1937-1939, Zarząd Miejski w Łodzi, Łódź 1937 (?), strona 442 Dział II Wykaz mieszkańców m. Łodzi.

Oceń: Wacław Wagner

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:6