Henryka Rumowska-Łuczak, znana również jako Henryka Rumowska, była wybitną postacią w dziedzinie mediów polskich, urodziła się 29 lutego 1936 roku w Łodzi i zakończyła swoje życie w tym samym mieście 7 czerwca 2003 roku.
Jako dziennikarka telewizyjna oraz publicystka, zyskała uznanie na wielu płaszczyznach, pełniąc zaszczytne funkcje w Łódzkim Ośrodku Telewizji Polskiej. Pracowała jako redaktor i w czasie swojej kariery wpłynęła na rozwój mediów w regionie.
W ciągu swojej kariery Henryka Rumowska pełniła także funkcję zastępcy dyrektora oraz p.o. redaktor naczelnej TVP Łódź, a także była reżyserem oraz redaktorem programów Teatru Telewizji, co świadczy o jej szerokim zakresie talentów oraz zaangażowaniu w różne formy sztuki telewizyjnej.
Życiorys
W 1955 roku Henryka Rumowska zdała maturę w V LO im. Władysława Reymonta w Łodzi, mieszczącym się przy ul. Wspólnej 5/7 (V TPD). Po ukończeniu tego etapu edukacji, postanowiła rozpocząć studia na Politechnice Łódzkiej. Jednak już po roku przerwała edukację na tym kierunku, decydując się na naukę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiowała na Wydziale Dziennikarstwa. Te studia ukończyła w 1961 roku.
W trakcie edukacji miała okazję odbyć praktyki dziennikarskie w redakcjach łódzkich gazet. Publikowała tam m.in. reportaże z podróży do Afryki Południowej. Działała w takie tytułach jak „Kalejdoskop” (miesięcznik kulturalny), „Ekran” oraz innych. Jej doświadczenie w dziennikarstwie doprowadziło ją do nawiązania współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Telewizji Polskiej w 1961 roku, gdzie rozpoczęła pracę jako współpracownik.
Henryka szybko zdobywała doświadczenie i wkrótce została starszym redaktorem w redakcji publicystyki i informacji. W jej zakresie obowiązków znajdowało się popularyzowanie kultury Łodzi. Jej kariera rozwijała się dynamicznie; już w 1968 roku została kierownikiem redakcji. W późniejszym okresie, w 1972 roku, przeszła do redakcji widowisk teatralnych, którą kierowała przez wiele lat. Pod jej wodzą powstało ponad 200 spektakli teatralnych oraz szereg reportaży, takich jak „Spotkanie z Arturem Rubinsteinem” (1975), „Szkice o teatrze” (1979) oraz „60 dni z Lordem Jimem”. W 1980 roku awansowała, obejmując stanowisko kierownika działu artystycznego, a w 1983 roku została zastępcą redaktora naczelnego Ośrodka do spraw artystycznych.
Od lutego 1991 roku przez niemal rok pełniła obowiązki redaktora naczelnego Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego. Po tym okresie, aż do początku 2001 roku, była sekretarzem programowym Telewizji Łódź. Opisując swoją pasję do telewizji, podkreślała: „Zakochana w telewizji – rzec można z wzajemnością, bo to medium, choć dość kapryśne, pozwoliło jej świetnie poznać swoje tajniki i podarowało w cennym dorobku kilkadziesiąt reportaży i filmów, jak Spotkanie z Arturem Rubinsteinem i Teatr Kazimierza Dejmka, a także ponad 100 spektakli teatrów TV, których była redaktorem i komentatorem”.
Henryka Rumowska znana była nie tylko z osiągnięć zawodowych, ale także z eleganckiego stylu bycia. Opisując ją, można powiedzieć, że była „przystojna, kobieca, zawsze dobrze, ale nie ekstrawagancko ubrana”. Od 1964 roku używała wyłącznie perfum „Je reviens”. Preferowała obuwie na płaskim obcasie oraz biżuterię w srebrnym odcieniu, nigdy nie nosiła futer. Co ciekawe, przez całe życie nie posiadała samochodu, a ze służbowego również nie korzystała.
Henryka Rumowska spoczywa na cmentarzu komunalnym na Dołach w Łodzi (kwatera XIIb).
Filmografia i spektakle
Henryka Rumowska, utalentowana osobistość w świecie sztuki, ma na swoim koncie wiele znakomitych projektów. W swojej filmografii i spektaklach zrealizowała szereg znaczących tytułów, które podkreślają jej wielki wkład w kulturę.
Oto niektóre z nich:
- 2001 – KAMERA MARZEŃ, redakcja,
- 2000 – POSŁUSZNA WDOWA, redakcja,
- 1998 – JEJ HISTORIA, redakcja,
- 1998 – USTA MICKA JAGGERA, redakcja,
- 1997 – ZBRODNIA Z PREMEDYTACJĄ, redakcja,
- 1996 – BIAŁA, redakcja,
- 1996 – KONKURS STULECIA, redakcja,
- 1994 – BABA-DZIWO, redakcja,
- 1994 – CARMINA BURANA, redakcja,
- 1994 – MARIANNA ZWLEKA Z MAŁŻEŃSTWEM, redakcja, Gabriela Muskała („reż. Henryka Rumowska – Chantal”),
- 1993 – BRAMA DO RAJU, redakcja,
- 1993 – ROSMERSHOLM, redakcja,
- 1992 – GOŚCINA, redakcja,
- 1992 – PIĘKNI DWUDZIESTOLETNI, redakcja,
- 1991 – KTO TU WPUŚCIŁ DZIENNIKARZY?, redakcja,
- 1991 – OBYWATEL PEKOSIEWICZ, redakcja,
- 1991 – OJCIEC, redakcja,
- 1990 – TRANS-ATLANTYK, redakcja,
- 1988 – SŁUŻĄCA ZERLINA, redakcja,
- 1986 – KOROWÓD, redakcja,
- 1984 – BESTSELLER, redakcja,
- 1983 – PAMIĄTKI SOPLICY, redakcja,
- 1983 – SAMSON I DALILA, redakcja,
- 1982 – RODZINA LUBAWINÓW, redakcja,
- 1981 – HENRYK VI NA ŁOWACH, redakcja,
- 1981 – UTWORY WYBRANE, redakcja,
- 1980 – NAJPIĘKNIEJSZE OPOWIADANIE ŚWIATA, redakcja,
- 1980 – PALACZ ZWŁOK, redakcja.
Wszystkie powyższe projekty zostały opracowane na podstawie materiałów Film Polski. Henryka Rumowska udowadnia swoimi dziełami, jak ogromny wpływ na sztukę może mieć jeden twórca.
Odznaczenia
Henryka Rumowska, zasłużona postać w dziedzinie dziennikarstwa i kultury, otrzymała liczne odznaczenia za swoje osiągnięcia.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 1984 r.,
- Złoty Krzyż Zasługi, 1976 r.,
- Srebrny Krzyż Zasługi, 1969 r.,
- Medal 40-lecia Polski Ludowej, 1984 r.,
- Honorowa Odznaka Miasta Łodzi za zasługi dla województwa łódzkiego, 1986 r.,
- Medal i Dyplom Honorowy za 25 lat pracy dziennikarskiej, 1986 r.,
- Nagroda II stopnia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji za całokształt publicystyki na tematy teatru i działalność redaktorską w teatrze TV, 1983 r.,
- Honorowa Odznaka Komitetu do Spraw Radia i Telewizji, 1974 r.,
- Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego za działalność społeczną w obchodach Tysiąclecia Państwa Polskiego, 1966 r.
Przypisy
- Henryka Rumowska – publicysta, redaktor tv [online], www.art.intv.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
- http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/11108858, dostęp 04.04.2013 r.
- Zofia Kraszewska, Łódzkie VIP-y. Henryka Rumowska, „Dziennik Łódzki”, 21.10.1991 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Eugeniusz Kudaj | Łukasz Warzecha | Roman Chłodziński | Jerzy Jacek Tomczak | Adolf Eichler | Wanda Sieradzka de Ruig | Wacław Wagner | Janusz Gorczykowski | Marek Barański (dziennikarz) | Bogdan Tuszyński | Bolesław Busiakiewicz | Tomasz Patora | Sebastian Rybarczyk | Joanna Szczęsna | Jan Urban (dziennikarz) | Krystyna Piaseczna | Bolesław Lesman (dziennikarz) | Jerzy Rawicz (pisarz) | Barbara Mrozińska-Badura | Jacek IndelakOceń: Henryka Rumowska