Marek Barański (dziennikarz)


Marek Barański to znany polski dziennikarz, którego kariera zawodowa rozpoczęła się w drugiej połowie XX wieku. Urodził się 6 sierpnia 1947 roku w Łodzi, co czyni go osobą związaną z tym ważnym polskim miastem, które odgrywało istotną rolę w historii kraju.

Jego doświadczenie oraz zaangażowanie w dziedzinę dziennikarstwa przyczyniły się do rozwoju mediów w Polsce, umożliwiając mu zdobycie licznych uznania oraz osiągnięć na tym polu.

Życiorys

W 1971 roku Marek Barański ukończył Wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo pracował w Zakładzie Kryminalistyki Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej, jednak jego kariera zawodowa na dobre ruszyła w Polskim Radiu, gdzie pracował od 1972 do 1982 roku, pełniąc m.in. rolę kierownika Radia Kierowców. Następnie związał się z Telewizją Polską. W okresie stanu wojennego zajął stanowisko, w którym prezentował felietony, w których otwarcie popierał ówczesne władze oraz krytykował opozycję.

Po roku 1989 Barański kontynuował swoją karierę dziennikarską w „Trybunie”, a w 1990 roku był jednym z współzałożycieli tygodnika „Nie”, w którego redakcji objął funkcję zastępcy redaktora naczelnego. W sierpniu 2004 roku objął fotel redaktora naczelnego „Trybuny”, pełniąc tę rolę do 28 lutego 2005 roku.

Dziennikarz był ściśle powiązany z Leszkiem Millerem, co manifestował w publikacjach na łamach „Trybuny”. W ramach tej współpracy miał okazję towarzyszyć premierowi z SLD podczas wizyty w USA. Po publikacji kontrowersyjnej listy Wildsteina, Barański zarzucił, że znajdują się na niej nazwiska agentów służb tajnych RP, którzy wciąż pozostawali w czynnej służbie.

W 2004 roku Konstanty Miodowicz w trakcie przesłuchania Wiesława Kaczmarka przez sejmową Komisję śledczą oskarżył Barańskiego o przynależność do „grupy hakowej”, która miała działać na zlecenie Millera w ramach SLD. Po jego odejściu z „Trybuny” nowym redaktorem naczelnym został Wiesław Dębski. Jednak Barański powrócił do redakcji w 2006 roku, ponownie obejmując stanowisko redaktora naczelnego, a później został zastępcą redaktora naczelnego „Faktów i Mitów”.

Książki

Oto lista książek autorstwa Marka Barańskiego, które zyskały uznanie wśród czytelników oraz krytyków literackich:

  • DT Tajemnice, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, 1991, ISBN 83-7066-027-4,
  • Nogi Pana Boga, Oficyna Wydawnicza Keep Smiling Warszawa, 2010, ISBN 978-83-930294-0-2.

Przypisy

  1. Marek Barański zastępcą naczelnego ”Faktów i Mitów” [online], Press.pl [dostęp 09.10.2019 r.] (pol.).
  2. Stenogram posiedzenia Komisji śledczej w sprawie PKN Orlen, gazeta.pl, 04.12.2004 r.

Oceń: Marek Barański (dziennikarz)

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:24