Marek Miller


Zbigniew Marek Miller, urodzony 23 marca 1951 roku w Łodzi, to znany polski reporter, który jest także twórcą Laboratorium Reportażu.

Jego praca w mediach oraz działalność reporterska przyczyniły się do rozwoju tego gatunku w Polsce.

Życiorys

Marek Miller zdobył magisterium z socjologii w 1978 roku naUniwersytecie Łódzkim. W okresie od 1981 do 1986 roku był aktywny jako dziennikarz, współpracując z tygodnikami „Odgłosy” w Łodzi oraz „Radar” w Warszawie. Następnie, pomiędzy 1987 a 1989 rokiem, prowadził wykłady w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

W latach 1989–1993 Miller pełnił obowiązki redaktora naczelnego miesięcznika “Bestseller”. W kolejnych latach, od 1994 do 1998, wykładał w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie 1999–2000 był dyrektorem Instytutu Dziennikarstwa Collegium Civitas. Obecnie ponownie prowadzi wykłady na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Dziennikarstwa.

Od 1998 roku Miller zasiada w Radzie Programowej Telewizji POLSAT. Jest również twórcą oraz animatorem Laboratorium Reportażu, które jest miejscem innowacyjnych poszukiwań dziennikarskich. Laboratorium penetruje obszar łączący dziennikarstwo z pisarstwem, badając jednocześnie możliwości współpracy nad tekstem oraz multimedialnego opowiadania tematów.

Marek Miller mieszka w Warszawie, na Żoliborzu.

Działalność społeczna

Marek Miller to postać, której działalność społeczna obejmuje szereg istotnych inicjatyw. W 1989 roku był pomysłodawcą oraz pierwszym dyrektorem Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi, co miało na celu zwrócenie uwagi na ważne kwestie społeczne i ludzkie tragedie.

W 1993 roku dołączył do grona członków Rady Prezydenta RP do Spraw Środków Masowego Przekazu, co potwierdza jego zaangażowanie w kształtowanie polityki medialnej w Polsce. Jego wiedza i doświadczenie znacznie wpłynęły na rozwój środków przekazu w kraju.

Od 2010 roku Miller jest także członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, co świadczy o jego długotrwałym zaangażowaniu w działalność edukacyjną i badawczą, związaną z dziennikarstwem oraz mediami.

Działalność twórcza i nagrody

Marek Miller, jako twórca i reporter, zyskał uznanie w literackim środowisku dzięki swoim licznym dziełom oraz nagrodom, które je uświetniły. W 1983 roku zadebiutował książką „Reporterów sposób na życie”, co przyniosło mu pierwsze wyróżnienie – Nagrodę tygodnika Życie Literackie.

Później, w tym samym roku, wydał „Kto tu wpuścił dziennikarzy?”, która została czytana w odcinkach w okresie stanu wojennego w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. W 1991 roku dzieło to zostało wystawione w Teatrze Telewizji przez Mikołaja Grabowskiego.

W 1992 roku powstała powieść „Filmówka. Powieść o łódzkiej szkole filmowej”, która stanowiła bazę dla wieloodcinkowego filmu dokumentalnego na temat Szkoły Filmowej w Łodzi. Książka zdobyła również Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki „Laterna Magica” oraz Nagrodę Wydawców „Złota Sowa”.

Kolejne dzieło, „Arystokracja”, ukazało się w 1993 roku, a następnie w 1999 roku wydano „Pierwszy milion, czyli Chłopcy z Mielczarskiego”, na podstawie którego powstał film fabularny oraz serial telewizyjny, przygotowany przez Marka Millera w reżyserii Waldemara Dzikiego.

W tym samym roku opublikowano także „Zagrajcie mi to pięknie. „Pan Tadeusz” według Andrzeja Wajdy”. W 2005 roku powstał cykl filmów dokumentalnych zatytułowany „Z kroniki Auschwitz”, oparty na tekście Marka Millera, w reżyserii Michała Bukojemskiego. Rok ten przyniósł również prace nad „Kto tu wpuścił dziennikarzy według pomysłu Marka Millera” oraz kontynuacją pod tym samym tytułem, w reżyserii Janiny Jankowskiej.

W 2007 roku Miller wspólnie z studentami Laboratorium Reportażu stworzył książkę „Sekta made in Poland”, na podstawie której powstał spektakl Pani Bóg Halina w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, w reżyserii Marii Spiss, a także słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia.

W tym roku wydał również „Góra Góry, czyli Ekonomia zbawienia”, które zyskało uznanie i znalazło swoje miejsce na scenie teatralnej w reżyserii Pawła Woldana oraz w postaci słuchowiska w Polskim Radiu.

Kolejne dzieła zgłębiające historię i tematykę religijną to „Uczta grudniowa 1840 roku, czyli dwóch na słońcach swych przeciwnych Bogów” oraz „Dziennikarstwo według Jana Pawła II” w 2008 roku. W tym samym roku miała miejsce premiera spektaklu na podstawie tekstu Marka Millera „Terezin” w Starym Teatrze w Krakowie.

Następny projekt, „Europa wg Auschwitz. Litzmannstadt Ghetto”, z 2009 roku, został doceniony Nagrodą Złoty Ekslibris Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łodzi za najlepszą książkę roku oraz w postaci film dokumentalny „Likwidacja” w technice 3D w reżyserii Michała Bukojemskiego i Marka Millera. Książka była także czytana w odcinkach w Teatrze Polskiego Radia w Łodzi.

Na koniec, w 2012 roku, ukazała się książka „Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller”, która została nagrodzona Nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej – najlepsza książka miesiąca kwietnia. Po niej w 2015 roku miała miejsce premiera dzieła „Papież i Generał”, wydanego przez Narodowe Centrum Kultury, w grafice Przemysława Truścińskiego.

Przypisy

  1. Marek Miller – biogram – www.laboratoriumreportazu.edu.pl.

Oceń: Marek Miller

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:13