Jan Płócienniczak to postać, która w polskiej historii zapisała się na kartach jako człowiek wielu talentów. Urodził się w 1937 roku w Łodzi, gdzie zaczęła się jego wyjątkowa kariera. Przeżył i przekształcił się w kluczową postać w dwudziestym wieku, zarówno w dziedzinie służb porządkowych, jak i dziennikarstwa.
Jako milicjant i policjant, osiągnął stopień pułkownika oraz podinspektora w Milicji Obywatelskiej oraz Policji, co odzwierciedla jego znaczący wkład w bezpieczeństwo publiczne w Polsce.
Oprócz aktywności w służbach mundurowych, Jan Płócienniczak był również uznawanym dziennikarzem telewizyjnym, co umożliwiło mu przekazywanie informacji społeczeństwu w sposób rzetelny i profesjonalny.
Jego życie zakończyło się 9 lutego 2008 roku w Pruszkowie, pozostawiając po sobie dziedzictwo, które będzie pamiętane przez wiele lat.
Życiorys
Po ukończeniu matury, Jan Płócienniczak podjął ważną decyzję i ożenił się. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w Łódzkich Zakładach Włókien Sztucznych, gdzie pracował jako planista. Zdecydował się jednak na nową drogę i 1 maja 1960 roku rozpoczął pełnienie służby w organach ścigania, zostając oficerem dochodzeniowym. Później został oddelegowany do Komendy Milicji Obywatelskiej w Łódź-Śródmieściu.
Jan ukończył również szkołę podoficerską w Pile, a następnie w trybie zaocznym zdobył wykształcenie w Szkole Oficerskiej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie. Po zakończeniu studiów awansował na stanowisko szefa sekcji kryminalnej w komendzie Łódź-Górna. Jego kariera zawodowa zaprowadziła go do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę w Komendzie Stołecznej MO w Wydziale Kontroli i Analiz. Po zaledwie trzech miesiącach został naczelnikiem wydziału kryminalnego w komendzie na Woli.
Płócienniczak otrzymał także możliwość studiowania przez trzy lata w Akademii Spraw Wewnętrznych. Po pomyślnym ukończeniu tego kursu, objął stanowisko naczelnika Wydziału Kryminalnego w Komendzie Stołecznej MO, gdzie pracował przez cztery lata. W dalszej kolejności jego kariera zawiodła go do Biura Kryminalnego Komendy Głównej MO, gdzie służył aż do zasłużonej emerytury.
Jan Płócienniczak był również znanym prezenterem. Był pierwszym prowadzącym popularny program „Magazyn Kryminalny 997”. Jego wybór na to stanowisko był wynikiem rekomendacji Komendy Głównej MO, gdzie pracował w sekcji zajmującej się zabójstwami. Jako prezenter programu, w 1988 roku otrzymał prestiżową nagrodę Wiktora. Jego przygoda z programem trwała od października 1986 do listopada 1990 roku.
Dodatkowo, Jan pełnił funkcję konsultanta przy produkcji różnych seriali telewizyjnych, takich jak „Tulipan” (1986) oraz „Akwen Eldorado” (1988). W 1981 roku pojawił się w odcinku serialu „07 zgłoś się”, w którym zagrał Jerzy Lipiński.
W 1989 roku Płócienniczak postanowił spróbować swoich sił w polityce, kandydując w wyborach do Senatu w województwie łódzkim. Udało mu się przejść do drugiej tury wyborów, jednak 19 czerwca przegrał z Cezarym Józefiakiem, który zdobył mandat senatora I kadencji. Józefiak prowadził kampanię pod hasłem: „Profesor w Senacie, milicjant w komisariacie!”.
Płócienniczak także wystąpił gościnnie w kabarecie Tadeusza Drozdy, wykonując arię Skołuby ze „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki. Znalazł się również w autorskim programie kabaretu Drozdy, zatytułowanym „Dyżurny Satyryk Kraju”, w sekcji „Pogwarki przy barku”. Po zakończeniu działalności w kabarecie, Jan przygotował własny program w TVP zatytułowany „Dlaczego”, który poświęcony był problematyce przestępczości nieletnich i emitowano go przez cały rok.
Przypisy
- Anna Gronczewska: Michał Fajbusiewicz wraca do telewizji z Magazynem Kryminalnym 997. dzienniklodzki.pl, 07.04.2013 r.
- Skaner. „Wprost” nr 2/2007. [dostęp 30.09.2013 r.]
- Jan Płócienniczak w bazie filmpolski.pl. [dostęp 30.09.2013 r.]
- Alfabetyczny spis zmarłych. nekrologi-baza.pl. [dostęp 30.09.2013 r.]
- Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 20.06.1989 r. o wynikach ponownego głosowania i wynikach wyborów do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przeprowadzonych dnia 18.06.1989 r. (M.P. z 1989 r. nr 21, poz. 152)
- Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 08.06.1989 r. o wynikach głosowania i wynikach wyborów do Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przeprowadzonych dnia 04.06.1989 r. (M.P. z 1989 r. nr 21, poz. 150)
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Piotr Słowikowski (dziennikarz) | Paweł Wieczorek | Leszek Głowiński | Wiktor Świetlik | Emanuel Hamburski | Felicja Maria Przedborska | Marek Brzeziński (dziennikarz) | Marek Miller | Otto Heike | Bernhard von Haller | Andrzej Królikowski (dziennikarz) | Sławomir Jastrzębowski | Marian Miszalski | Zbigniew Jasiński | Anita Werner | Aleksander Milker | Johannes Renner | Jacek Łęski | Ewa Heine | Johannes DanielewskiOceń: Jan Płócienniczak