Piotr Amsterdamski


Piotr Amsterdamski, urodzony 10 listopada 1955 roku w Łodzi, a zmarły tragicznie 12 lutego 2008 na Filarze Mięguszowieckiego Szczytu w Tatrach, był wybitnym polskim astrofizykiem, tłumaczem oraz zapalonym alpinistą.

Warto również zaznaczyć, że był bratankiem znakomitego profesora Stefana Amsterdamskiego, co podkreśla rodzinną tradycję intelektualną w jego życiu.

Życiorys

W młodych latach Piotr Amsterdamski był aktywnym członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” oraz pracował w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Był również działaczem „Solidarności”, co wpłynęło na jego późniejsze życie. W czasie stanu wojennego został internowany.

W 1979 roku uzyskał tytuł magistra w dziedzinie fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Następnie, pod kierunkiem profesora Jamesa Hartle’a, obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. Jego kariera naukowa obejmowała długoletnie związki z Instytutem Astronomii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, a później z Uniwersytetem Zielonogórskim.

W ramach swojej działalności naukowej koncentrował się na takich tematach jak kosmologia, mechanika kwantowa oraz astrofizyka wysokich energii. W 1990 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a jego rozprawa nosiła tytuł „Nadprzewodzące struny kosmiczne”. Został profesorem na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie przekazywał swoją wiedzę innym naukowcom i studentom.

Po 1990 roku Amsterdamski skupił się na tłumaczeniach z języka angielskiego, co zaowocowało przetłumaczeniem ponad 100 publikacji, w tym 77 książek naukowych i popularnonaukowych. Wśród jego osiągnięć tłumaczących można wymienić „Krótką historię czasu” autorstwa Stephena Hawkinga oraz monumentalne dzieło Richarda Rhodesa, które dotyczyło historii amerykańskiej bomby atomowej, opublikowane w 2000 roku (Jak powstała bomba atomowa).

W 2003 roku Piotr Amsterdamski miał zaszczyt jako pierwszy odebrać nagrodę im. Jerzego Kuryłowicza za najlepsze tłumaczenie książek naukowych, co podkreśla jego wkład w popularyzację nauki. Należy tu wymienić m.in. „Wszechświat w skorupce orzecha” Hawkinga oraz „Harry Potter – nauka i magia” Rogera Highfielda.

W wieku 45 lat rozpoczął intensywną wspinaczkę, zdobywając m.in. kilka trudnych ścian w Tatrach, gdzie miał również swój wkład w tworzenie nowych dróg wspinaczkowych. Nie ograniczał się jedynie do polskich gór – wspinał się także we Francji oraz Włoszech, a wśród jego osiągnięć znajduje się przejście wielkiej południowej ściany Marmolady.

Niestety, 12 lutego 2008 roku, podczas samotnej wspinaczki na Filarze Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego w Tatrach, Piotr Amsterdamski tragicznie zginął. Jego ciało zostało odnalezione przez zespół ratowników TOPR, którzy przygotowywali się do takiej samej wspinaczki.

Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 22 lutego 2008 roku, a Piotr Amsterdamski został pochowany na cmentarzu komunalnym w Łodzi przy ulicy Smutnej, w kwaterze IVB, rzędzie 6, grobie 22. Pośmiertnie, 3 maja 2008 roku, został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, jako wyraz uznania dla jego wkładu w naukę oraz działalność społeczną.

Niektóre przekłady

Piotr Amsterdamski miał znaczący wkład w świat literacki, a zwłaszcza w dziedzinę tłumaczeń. Poniżej przedstawione są niektóre z jego najważniejszych przekładów, które zyskały uznanie w środowisku czytelniczym:

  • Robert Harris – Ghostwriter,
  • Dan Brown – Cyfrowa twierdza,
  • Albert Einstein – Teoria względności i inne eseje,
  • Roger Highfield – Harry Potter – nauka i magia,
  • Stephen Hawking – Krótka historia czasu. Od wielkiego wybuchu do czarnych dziur,
  • Stephen Hawking – Wszechświat w skorupce orzecha,
  • Sylvia Nasar – Piękny umysł,
  • Lynne Olson – Buntownicy (możliwe, że była ostatnią przetłumaczoną książką),
  • Roger Penrose – Nowy umysł cesarza,
  • Richard Rhodes – Jak powstała bomba atomowa,
  • Peter Schweizer – Wojna Reagana,
  • Richard M. Watt – Gorzka chwała,
  • Stephen Hawking i Lucy Hawking – Jerzy i tajny klucz do Wszechświata.

Oprócz literatury pięknej, Amsterdamski zajmował się również tłumaczeniem przewodników turystycznych, co pokazuje jego różnorodność i wszechstronność w pracy translatorskiej.

Przypisy

  1. Katarzyna Fedro, Śmierć profesora w Tatrach.
  2. Pożegnanie prof. Stefana Amsterdamskiego.
  3. Tragiczna śmierć wybitnego tłumacza. Piotr Amsterdamski zginął w Tatrach.
  4. W górach znaleziono ciało znanego astronoma i tłumacza. Wirtualna Polska, 16.02.2008 r.
  5. Piotr Amsterdamski nie żyje.
  6. Pogrzeb Piotra Amsterdamskiego.
  7. Nagroda za najlepszy przekład książki popularnonaukowej przyznana.
  8. Komunikat TOPR o wypadku.
  9. M.P. z 2008 r. nr 68, poz. 603.
  10. Trzeba podejmować decyzje dobre dla naszej Ojczyzny. prezydent.pl, 03.05.2008 r. [dostęp 08.04.2012 r.]
  11. Dr hab. Piotr Amsterdamski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.07.2008 r.]
  12. Richard Rhodes: Jak powstała bomba atomowa. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2000.

Oceń: Piotr Amsterdamski

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:24