Stanisława Biskupska


Stanisława Biskupska, która przyszła na świat 26 lutego 1923 roku w Łodzi, to postać o bogatym dorobku zawodowym jako polska rzemieślnik i nauczycielka. Warto podkreślić, że była również aktywna w polityce, pełniąc funkcję posłanki na Sejm PRL w III kadencji w latach 1961–1965.

Życiorys

Stanisława Biskupska zdobyła wykształcenie w Państwowej Szkole Przemysłowej w Łodzi, po czym rozpoczęła praktykę w Fabryce Rękawiczek w Świdnicy. Jej zainteresowania obejmowały introligatorstwo artystyczne oraz wytwarzanie galanterii skórzanej. Po zakończeniu praktyki na Dolnym Śląsku, Biskupska wróciła do Łodzi, gdzie podjęła pracę jako nauczycielka w swojej dawnej szkole.

W 1949 roku ukończyła studium pedagogiczne. Dalsze sukcesy zawodowe przyniosły jej stopień mistrza-nauczyciela w szkolnictwie zawodowym, który uzyskała w 1963 roku, a rok później zdobyła tytuł mistrza kaletnictwa. Była współzałożycielką spółdzielni „Ad Astra” w Łodzi, gdzie przewodniczyła zarządowi.

Od 1954 roku zasiadała w Dzielnicowej Radzie Narodowej w Łodzi Widzew, a w 1965 roku została wiceprzewodniczącą tej Rady. Biskupska przez wiele lat aktywnie działała w Frontcie Jedności Narodu oraz pełniła funkcję ławnika miejskiego.

W 1961 roku, reprezentując Stronnictwo Demokratyczne, którego była członkiem od 1948 roku, zdobyła mandat posłanki na Sejm PRL z okręgu Łódź Bałuty. W parlamencie zasiadała w Komisji Oświaty i Nauki, a ponadto pełniła funkcję sekretarza Sejmu.

W uznaniu osiągnięć była odznaczana m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Honorową Miasta Łodzi.


Oceń: Stanisława Biskupska

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:11