Andrzej Michał Buszewicz, który przyszedł na świat 29 sierpnia 1934 roku w Łodzi, był osobą, która znacząco wpłynęła na polskie kino i teatr. Swoje życie zakończył 18 sierpnia 2019 roku w Zagórzycach Dworskich, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny jako aktor oraz reżyser.
Życiorys
Andrzej Buszewicz to postać znana w polskim świecie teatralnym. W latach 1953–1955 miał okazję występować w Teatrze Lalki i Aktora „Baj Pomorski” w Toruniu. Jego edukacja artystyczna rozpoczęła się od Wydziału Lalkarskiego, który ukończył w 1960 roku, a następnie kontynuował kształcenie w Wydziale Aktorskim, który ukończył w 1962 roku na PWST w Krakowie.
Od 1960 do 2003 roku Buszewicz był nierozerwalnie związany z krakowskim Starym Teatrem, gdzie zyskał uznanie jako utalentowany aktor. Jego pasja do sztuki aktorskiej doprowadziła go także do roli pedagoga. Był profesorem zwyczajnym w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie pełnił funkcję dziekana na Wydziale Wokalno-Aktorskim.
W 1999 roku wyróżniono go tytułem profesora sztuk teatralnych, co stanowiło ukoronowanie jego kariery artystycznej i dydaktycznej. Po zakończeniu swojego żywota, Buszewicz znalazł spokój na cmentarzu parafialnym w Miechowie.
Filmografia
Film
Andrzej Buszewicz z pewnością dał się poznać jako utalentowany aktor w polskim kinie, w swojej filmografii ma wiele znaczących ról. W 1965 roku wystąpił w filmie „Gorąca linia”, gdzie zagrał postać kolegi Tadka.
W kolejnych latach, w 1974 roku, można go zobaczyć jako agenta polskiego wywiadu w filmie „Orzeł i reszka”. Intrygującą rolę zrealizował także w 1976 roku w „Ocalić miasto”, odgrywając żołnierza Armii Krajowej, co w tamtych czasach miało duże znaczenie.
Ten sam rok przyniósł mu również inne ciekawe postaci, takie jak odźwierny z filmu „Noc w wielkim mieście” i członek redakcji w „Dagny”. W ciągu lat stworzył wyjątkowe kreacje w kolejnych produkcjach, jak chociażby w 1997 roku w „Gdzie woda czysta i trawa zielona” oraz w 2013 roku w „Śliwowica”, gdzie zagrał Antoniego Radosza.
Inne godne uwagi produkcje obejmują „Legendę tatr”, w której wcielił się w rolę wójta oraz „Kartkę z powstania” z 2018 roku, gdzie zagrał dziadka. W sumie jego dorobek na dużym ekranie obejmuje wiele różnorodnych ról, które były nie tylko różne, ale i porywające.
Seriale telewizyjne
Aktor nie ograniczał swojego talentu tylko do filmu. Również w telewizji znalazł dla siebie wiele interesujących ról. W 1973 roku wystąpił w serialu „Janosik” jako wartownik Wojciech, a jego obecność w odcinkach były hitem tamtej epoki.
Rok później, 1974, brał udział w „Najważniejszym dniu życia”, odgrywając importanti postać członka dyrekcji, a w 1978 roku wcielił się w sołtysa Zenona w serialu „Układ krążenia”. Jego talent został doceniony także w popularnych produkcjach lat 90., a szczególnie w „Ulicy Sezamkowej”, gdzie zagrał dziadka, podbijając serca młodszej widowni.
W latach 2001-2007, aktor miał niepowtarzalną okazję wystąpić w „Świecie według Kiepskich”, gdzie zrealizował wiele zapadających w pamięć odcinków, wcielając się w różnorodne postacie, m.in. człowieka Gumę oraz posła Samoobróbki, co jeszcze bardziej umocniło jego pozycję wśród polskich aktorów.
Spektakle telewizyjne
Andrzej Buszewicz nie unikał też występów w spektaklach telewizyjnych. Już na początku swojej kariery, bo w 1965 roku, zagrał w „Szóstym dniu tworzenia” jako Bojko. W roku 1967, pojawił się w „Woyzeck” jako student oraz w „Dramacie na polowaniu”, gdzie był uczestnikiem polowania.
W 1972 roku zagrano go w „Wassie Żeleznowej” w roli Gurija Krotkicha, co wzbogaciło jego doświadczenie sceniczne. Z biegiem lat brał udział w wielu produkcjach, takich jak „Noc listopadowa” w 1978 roku, gdzie zagrał Wincentego Krasińskiego.
Wielokrotnie powracał do znanych klasyków, jak „Makbet” w 1988 roku czy „Dziady” w 1983 roku, pokazując swoją elastyczność jako aktor. Buszewicz to zdecydowanie postać, która pozostawiła wkład w polski teatr oraz telewizję, budując swoją unikalną filmografię przez czas swojej kariery.
Odznaczenia i nagrody
Andrzej Buszewicz jest postacią, która zdobyła liczne nagrody i odznaczenia w trakcie swojej kariery, będąc docenianym za swoje osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki teatralnej.
- 1967: Nagroda za rolę w „Trzynastym Apostole” podczas II Szczecińskiego Tygodnia Teatralnego,
- 1976: Złoty Krzyż Zasługi,
- 1976: Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
- 1978: Nagroda Komitetu ds PRiTV,
- 1989: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- 1990: Złota Odznaka za zasługi dla Krakowa.
Przypisy
- Nie żyje Andrzej Buszewicz. film.interia.pl, 19.08.2019 r. [dostęp 19.08.2019 r.]
- a b Prof. przew. kwal. I Andrzej Michał Buszewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 19.08.2019 r.]
- a b c Andrzej Buszewicz w bazie filmpolski.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Aleksander Tansman | Stanisław Sielański | Maciej Góraj | Teodor Durski | Elżbieta Adamiak (piosenkarka) | Marcel Weyland | Tadeusz Woźniakowski | Jolanta Kozak | Kacper Habisiak | Anna Grzeszczak-Hutek | Jan Lach | Anna Cymmerman | Zbigniew Krempf | Janusz Koman | Beata Kępińska | Jerzy Zabłocki | Piotr Krukowski | Wojciech Pilarski | Bolesław Bolkowski | Joanna KulmowaOceń: Andrzej Buszewicz