Eleonora Bielawska-Batorowicz


Eleonora Bielawska-Batorowicz, która przyszła na świat 17 stycznia 1956 roku w Łodzi, jest znaną psychologówną i naukowcem, która zdobyła uznanie jako profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Jej prace oraz osiągnięcia w dziedzinie psychologii stanowią cenny wkład w rozwój tej nauki oraz wspierają wielu studentów i badaczy.

Życiorys

Eleonora Bielawska-Batorowicz swoją edukację rozpoczęła w Łodzi, gdzie ukończyła zarówno szkołę podstawową, jak i średnią.

Wybierając dalszy rozwój akademicki, podjęła studia z zakresu psychologii na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. W 1979 roku uzyskała tytuł magistra psychologii. Swoje dalsze osiągnięcia naukowe kontynuowała, zdobywając stopień doktora w 1986 roku, po obronie pracy, której temat brzmiał: „Miejsce macierzyństwa w hierarchii celów życiowych kobiet w ciąży wysokiego ryzyka i ciąży prawidłowej”.

W 2008 roku Eleonora Bielawska-Batorowicz miała zaszczyt otrzymać stopień doktora habilitowanego na Wydziale Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie, również na podstawie pracy naukowej, której temat brzmiał: „Psychologia prokreacji. Koncepcja i badania”.

W 2019 roku odebrała swoją nominację profesorską z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, co stanowi kolejny ważny krok w jej karierze akademickiej i zawodowej.

Praca zawodowa

Eleonora Bielawska-Batorowicz od 2008 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Psychopatologii i Psychologii Klinicznej w Instytucie Psychologii, który znajduje się na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego. Jej działalność akademicka wykazuje ogromne zaangażowanie oraz profesjonalizm w dziedzinie psychologii.

Od 2009 roku, jest aktywnym członkiem zarządu Society of Reproductive and Infant Psychology, gdzie pełni rolę w comittee member. Jej wkład w tę organizację przyczynia się do rozwijania wiedzy i badań w obszarze psychologii reprodukcyjnej oraz wczesnodziecięcej.

Wzmacniając swoje doświadczenie, od 1 stycznia 2015 roku została egzaminatorem zewnętrznym na Uniwersytecie w Bergen w Norwegii. W tej roli EBB mogła wykorzystać swoje umiejętności do oceny i nadzorowania prac dyplomowych pełnych wnikliwego badania.

W ciągu swojej kariery, była opiekunką około 300 prac magisterskich, z czego aktualnie prowadzi 28. Dodatkowo, miała zaszczyt być promotorem trzech obronionych prac doktorskich, gdzie dwóch dalších jest w toku. Jej wsparcie w procesie naukowym dla studentów i doktorantów pokazuje jej dedykację do rozwoju młodych naukowców.

W 2020 roku została wybrana do Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk na kadencję trwającą do 2023 roku, co podkreśla jej znaczącą rolę w kształtowaniu przyszłości psychologii w Polsce.

Wybrane publikacje

Eleonora Bielawska-Batorowicz specjalizuje się w psychologicznych aspektach związanych z różnymi fazami prokreacji. Analizuje tematy takie jak ciąża, poród, parenting, pediatria oraz kwestie związane z menopauzą, a także dotykające trudnych tematów jak przemoc domowa.

Autorka ma na swoim koncie bogaty dorobek publikacyjny, który obejmuje:

  • trzy książki autorskie,
  • 22 rozdziały w książkach w języku polskim,
  • 3 rozdziały w książkach anglojęzycznych,
  • 45 artykułów w polskich czasopismach,
  • 17 artykułów opublikowanych w języku angielskim,
  • trzy podręczniki o szerokim zasięgu,
  • sześć prac charakteru popularno-naukowego,
  • trzy przetłumaczone monografie naukowe.

Jednym z ważniejszych dzieł Eleonory Bielawskiej-Batorowicz jest książka z 1995 roku pt. „Determinanty spostrzegania dziecka przez rodziców w okresie poporodowym” wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

W 2006 roku opublikowała kolejną pracę naukową, zatytułowaną „Psychologiczne aspekty prokreacji„, która zyskała uznanie na rynku wydawniczym w Katowicach.

W 2016 roku wzbogaciła polski rynek wydawniczy o książkę „Psychologiczne aspekty menopauzy„, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN, wnosząc nowoczesne spojrzenie na tematykę menopauzy.

W publikacjach zagranicznych wyróżnia się praca z 2013 roku „The Psychology of the Menopause: The Experiences During the Transition and Individual Conceptualization of Menopause” zawarta w książce „Nutrition and Diet in Menopause” pod redakcją C.J.H. Martina, opublikowana przez Springer Science+Business Media.

Jej artykuły w renomowanych czasopismach naukowych, takie jak „Depressive mood in men after the birth of their offspring: the role of social support, fathers’ personality and prenatal expectations„, opublikowane w 2006 roku, oraz „A Study of Prenatal Attachment with Swedish and Polish Expectant Mothers” z 2008 roku, wniosły znaczący wkład w dziedzinę psychologii reprodukcji.

Ponadto, w 2019 roku współautorzyli artykuły dotyczące stylów poznawczych i ich wpływu na PMS oraz PMDD, jak również badania nad więzią rodzicielską w kontekście prenatalnym i poporodowym. Prace te ukazały się w czasopiśmie Journal of Reproductive and Infant Psychology, kontynuując wpływ wywierany przez Bielawską-Batorowicz na rozwój badań w dziedzinie psychologii.

Odznaczenia i nagrody

W swoim dorobku Eleonora Bielawska-Batorowicz może pochwalić się licznymi odznaczeniami oraz nagrodami, które podkreślają jej wkład w rozwój psychologii w Polsce.

  • medal Komisji Edukacji Narodowej, przyznany w 1999 roku,
  • odznaka Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, nadana w 2004 roku.

Przypisy

  1. Connecting Research and Researchers, Eleonora Bielawska-Batorowicz. [dostęp 04.02.2020 r.]
  2. SRIP - committee. [dostęp 28.01.2020 r.]
  3. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Psychologicznego [online] [dostęp 10.02.2020 r.]
  4. Nominowani profesorowie UŁ. 2019. [dostęp 27.11.2019 r.]

Oceń: Eleonora Bielawska-Batorowicz

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:11