Przemysław Tomasz Wasilewski, urodzony 30 kwietnia 1927 roku w Łodzi, był wybitnym polskim inżynierem maszynowym, który swoją karierę zawodową związał z dziedziną budowy i eksploatacji maszyn oraz technologii maszyn.
W trakcie swojej działalności akademickiej Wasilewski pełnił ważne funkcje jako nauczyciel, związując się z renomowanymi instytucjami, takimi jak Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Bielsko-Bialski. Jego wkład w rozwój inżynierii maszynowej z pewnością pozostawił trwały ślad w polskiej nauce.
Przemysław Wasilewski zmarł 24 sierpnia 2006 roku w Łodzi, kończąc tym samym swoją owocną karierę, która zainspirowała wielu studentów i młodych inżynierów.
Życiorys
Przemysław Wasilewski urodził się w 1927 roku w Łodzi. W tym mieście spędził swoje dzieciństwo oraz wczesne lata młodzieńcze, aż do momentu, gdy wybuchła II wojna światowa. Po zakończeniu konfliktu w 1945 roku wrócił do rodzinnych stron i rozpoczął pracę w Państwowych Zakładach Motoryzacyjnych, kontynuując jednocześnie naukę. W latach 1946-1951 studiował na Wydziale MechanicznymPolitechniki Łódzkiej, gdzie uzyskał w 1951 roku tytuł magistra inżyniera mechanika ze specjalnością w zakresie konstrukcji lotniczych. Następnie rozpoczął pracę na tej samej uczelni jako asystent.
W latach 1958-1961 był zatrudniony w Biurze Projektowania Zakładów Przemysłu Metalowego i Elektrotechnicznego „Prozamet” w Łodzi, osiągając na zakończenie tej pracy stanowisko zastępcy kierownika w pracowni odlewniczej. W latach 60. XX wieku uzyskał stopień naukowy doktora na Politechnice Łódzkiej.
W momencie powstawania Zespołu Rzeczoznawców Odlewniczych STOP w 1968 roku, Przemysław Wasilewski został rzeczoznawcą w dziedzinie modelarstwa odlewniczego oraz odlewania kokilowego i ciśnieniowego. Od samego początku angażował się również w działania dydaktyczne oraz organizacyjne bielskiej filii politechniki. W latach 1970-1972 pełnił funkcję kierownika tej filii, a następnie od 1972 do 1978 roku był pierwszym Prorektorem Politechniki Łódzkiej ds. Filii.
W czasie jego kadencji miała miejsce reorganizacja filii, w rezultacie której powstała nowa struktura, w skład której weszły trzy instytuty: Technologiczno-Samochodowy, Mechaniczno-Konstrukcyjny oraz Włókienniczy. Równocześnie między 1973 a 1983 rokiem pełnił rolę zastępcy dyrektora Instytutu Technologiczno-Samochodowego, którego współtwórcą był wspólnie z profesorem Janem Wajandem.
Ponownie objął stanowisko prorektora ds. bielskiej filii w latach 1981-1987. W tym periodzie wystąpiły strajki studentów oraz pracowników związane z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. W 1983 roku przez dwa lata filia nosiła miano wydziału zamiejscowego, a w 1985 roku powstało Fakultatywne Studium Pedagogiczne, które miało na celu przygotowanie absolwentów do pracy w oświacie.
W latach 1983-1989 był dyrektorem Instytutu Technologiczno-Samochodowego, a następnie do 1991 roku z powrotem pełnił funkcję jego zastępcy. Po przeprowadzeniu reorganizacji Wydziału Budowy Maszyn, w latach 1989-1997 kierował Zakładem Technologii Bezwiórowych, który w 1993 roku został przekształcony w Katedrę Technologii Bezwiórowych. W 1992 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn, na podstawie rozprawy dotyczącej analizy wpływu różnych modyfikatorów na strukturę oraz właściwości mechaniczne siluminów. W 1995 roku prezydent Polski Lech Wałęsa przyznał mu tytuł profesora nauk technicznych.
Oprócz swojej działalności na Politechnice Łódzkiej, Przemysław Wasilewski prowadził również wykłady na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Dodatkowo, przez pewien czas był związany z prywatną Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Bielsku-Białej. Zmarł w 2006 roku.
Odznaczenia i dorobek naukowy
Przemysław Wasilewski, znany ze swojej dydaktycznej aktywności oraz znaczącego wkładu w rozwój nauki, otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń. Wśród nich znajdują się Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Dodatkowo, został uhonorowany honorowymi odznakami miasta Łodzi, a także województwa bielskiego i katowickiego. Jest także laureatem nagród województwa bielskiego imienia prof. Jerzego Buzka, znanego odlewnika, a ponadto zdobył pięć nagród zarówno indywidualnych, jak i zespołowych przyznawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Do jego osiągnięć badawczych należą kluczowe publikacje, które przyczyniły się do rozwoju dziedzin związanych z technologią przetwarzania materiałów:
- Technologia i przetwórstwo tworzyw sztucznych, Łódź 1984, współautor: Stefan Gadziński,
- Obróbka plastyczna, Łódź 1993,
- Odlewnictwo, Łódź 1993.
Przypisy
- Prof. Przemysław Tomasz Wasilewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.12.2012 r.]
- Analiza wpływu różnych modyfikatorów na struktutrę, właściwości mechaniczne i przewodność elektryczną siluminów okołoeutektycznych i podeutektycznych odlewanych do kokil w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 26.12.2012 r.]
- Historia ATH w Bielsku-Białej [on-line] [dostęp 25.12.2012 r.]
- Poczet rektorów AHT w Bielsku-Białej [on-line] [dostęp 29.12.2012 r.]
- Biografia Przemysława Wasilewskiego na stronie ATH w Bielsku-Białej [on-line] [dostęp 29.12.2012 r.]
- Dane na podstawie Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na 31.12.2012 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jerzy Derkowski | Bogusław Soszyński | Nikodem Caro | Andrzej Rosiński (historyk) | Zdzisław Konicki | Eleonora Bielawska-Batorowicz | Edward Rosset | Jakub Litwin | Żanna Kormanowa | Dionizy Smoleński | Wanda Frontczakowa | Józef Ab | Halina Wittlin | Jerzy Targalski (1929–1977) | Władysław Gundlach | Eleonora Bergman | Piotr Borkowski (elektrotechnik) | Irena Chmielewska | Zbigniew Szafrański (działacz kolejowy) | Andrzej GrodekOceń: Przemysław Wasilewski