Edward Rosset był znaczącą postacią w dziedzinie demografii w Polsce, urodził się 4 listopada 1897 roku w Łodzi, a zmarł 2 czerwca 1989 roku tamże. Jako polski demograf, Rosset poświęcił swoje życie nauce i badaniom populacyjnym.
Był profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie dzielił się swoją wiedzą oraz ekspertą z zakresu demografii. Jego wkład w tę dziedzinę był nieoceniony, co potwierdza jego członkostwo w Polskiej Akademii Nauk.
Rosset był również założycielem i wieloletnim przewodniczącym Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Ponadto, pełnił rolę twórcy oraz naczelnego redaktora „Studiów Demograficznych”, co świadczy o jego wpływie na rozwój badań w tej dziedzinie.
Życiorys
Edward Rosset rozpoczął swoją akademicką podróż w 1922 roku, kończąc studia na Uniwersytecie Warszawskim. Po ponad ćwierć wieku, w 1947 roku, uzyskał tytuł doktora. W ciągu następnych prawie trzydziestu lat, od 1922 do 1950, pełnił rolę naczelnego Wydziału Statystycznego Zarządu Miejskiego w Łodzi. Równocześnie działał jako starszy asystent w łódzkim oddziale Wolnej Wszechnicy Polskiej w latach 1929–1939, łącząc pracę naukową z działalnością społeczno-edukacyjną.
W okresie II wojny światowej Rosset był zmuszony do ukrywania się w Warszawie, gdzie przebywał między innymi w mieszkaniu Włodzimierza Gralińskiego. Po zakończeniu konfliktu światowego, jego zaangażowanie w rozwój edukacji i nauki przyczyniło się do powstania Uniwersytetu Łódzkiego. W ramach tej instytucji uzyskał stopień docenta w 1954 roku, a kilka lat później awansował na profesora nadzwyczajnego (1958) oraz profesora zwyczajnego (1963).
Rosset kierował Katedrą Statystyki oraz Demografii i Statystyki na Uniwersytecie Łódzkim od 1945 do 1968 roku. W latach 1961–1965 pełnił funkcję prorektora tej uczelni, a także był profesorem w latach 1958–1968, po czym przeszedł na emeryturę. Jego praca nie ograniczała się jedynie do Uniwersytetu Łódzkiego; był również związany z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Łodzi, gdzie pracował od 1949 do 1961 roku, pełniąc również rolę rektora w latach 1957–1961.
Jako uznany naukowiec, Edward Rosset zyskał status członka korespondencyjnego Polskiej Akademii Nauk w 1962 roku, a w 1976 r. został członkiem rzeczywistym. Był także twórcą i redaktorem naczelnym „Studiów Demograficznych” oraz założycielem i przewodniczącym Komitetu Nauk Demograficznych PAN. Jego aktywność zawodowa obejmowała również członkostwo w takich organizacjach jak Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, a także Czechosłowackie Towarzystwo Demograficzne przy Czechosłowackiej Akademii Nauk. W latach 1957–1962 przewodniczył Radzie Naukowo-Ekonomicznej miasta Łodzi.
Edward Rosset zmarł i został pochowany nacmentarzu komunalnym Doły w Łodzi, co podkreśla jego znaczenie w historii nauki i edukacji w Polsce.
Rodzina
Edward Rosset był mężczyzną, który, jak informują jego bliscy, miał rodzinę. Był żonaty i miał syna, co wskazuje na jego zaangażowanie w życie rodzinne.
Jego starszy wnuk, Tomasz, był osobą o imponujących osiągnięciach zawodowych. Pełnił funkcję dyrektora przedstawicielstwa PLL LOT w Łodzi oraz dyrektora zarządzającego Radia Eska Łódź, co pokazuje jego umiejętności w obszarze zarządzania i medialnym.
Młodszy wnuk, Witold, z wykształcenia lekarz, również służył lokalnej społeczności jako samorządowiec. Był radnym Rady Miejskiej w Łodzi przez kilka kadencji, co podkreśla jego zaangażowanie w sprawy publiczne oraz lokalny rozwój.
Ordery i odznaczenia
Edward Rosset, znany ze swojego wkładu w rozwój społeczeństwa, był odznaczany licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Jego osiągnięcia obejmują:
- Order Sztandaru Pracy I klasy,
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
- Order Sztandaru Pracy II klasy,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał 27 listopada 1929,
- Złoty Krzyż Zasługi, przyznany dwukrotnie, po raz pierwszy 8 maja 1946,
- Medal Uniwersytetu Łódzkiego.
Przypisy
- Internetowa baza danych i mapa getta warszawskiego - Osoby - G - Graliński Włodzimierz [online], new.getto.pl [dostęp 01.11.2022 r.]
- M.P. z 1946 r. nr 93, poz. 175 „w uznaniu zasług położonych dla dobra demokratycznej Polski w dziele zabezpieczenia porzuconego przez okupanta mienia, odbudowy i uruchomienia miejskich zakładów pracy, jak również stworzenia życia gospodarczego i społecznego na terenie m. Łodzi”
- M.P. z 1929 r. nr 278, poz. 644 „za pracę w dziedzinie statystyki i zasługi na polu społecznem”
- Wyszukiwarka cmentarna - łódzkie cmentarze. [dostęp 22.07.2015 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jakub Litwin | Żanna Kormanowa | Dionizy Smoleński | Stefania Ulassowa | Maciej Ganczar | Lidia Groeger | Tomasz Tokarski | Hanna Tadeusiewicz | Aneta Stawiszyńska | Andrzej Dobek | Eleonora Bielawska-Batorowicz | Zdzisław Konicki | Andrzej Rosiński (historyk) | Nikodem Caro | Bogusław Soszyński | Jerzy Derkowski | Przemysław Wasilewski | Wanda Frontczakowa | Józef Ab | Halina WittlinOceń: Edward Rosset