Jacek Brzozowski (historyk)


Jacek Michał Brzozowski, urodzony 26 lutego 1951 roku w Łodzi, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej humanistyki. Był wybitnym historykiem literatury, który poświęcił swoje życie badaniom nad romantyzmem. Jego prace przyczyniają się do głębszego zrozumienia tego fascynującego okresu w literaturze.

Wśród jego osiągnięć, Brzozowski zdobył tytuł profesora nauk humanistycznych, co potwierdza jego znaczącą rolę w tej dziedzinie. Zmarł 18 czerwca 2017 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy oraz wpływ na następne pokolenia badaczy i studentów.

Życiorys

Jacek Brzozowski był niezwykle utalentowanym historykiem, który potrafił z uwagą badać polską literaturę. Ukończył XXVIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi w 1969 roku. W okresie od 1970 do 1975 studiował filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie zyskał solidne podstawy do dalszej kariery akademickiej. Po zakończeniu studiów podjął pracę na macierzystej uczelni, jednak jego kariera została przerwana na rok w 1976 z powodu służby wojskowej, której odbył w charakterze oficerów rezerwy.

W latach 1978-1980 Jacek Brzozowski miał przywilej odbycia stażu naukowego w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Obronił pracę doktorską zatytułowaną Muzy w poezji polskiej. Dzieje toposu do przełomu romantycznego w 1984 roku, realizując ją pod kierunkiem Michała Głowińskiego. Jego praca naukowa była wysoko ceniona, co potwierdza fakt, że w 1999 roku habilitował się na podstawie pracy Odczytywanie znaczeń. Studia o poezji Mickiewicza.

W latach 2002-2005 Brzozowski pełnił funkcję prodziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, a następnie w latach 2003-2007 kierował Zakładem Poezji XIX i XX wieku Katedry Literatury Romantyzmu, Dwudziestego Międzywojennego i Literatury Współczesnej. W 2008 roku uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych i objął kierownictwo Katedry Literatury i Tradycji Romantyzmu UŁ.

Od 1995 roku był przewodniczącym Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, co dowodziło jego zaangażowania w edukację młodzieży. Ponadto w latach 1993-2011 współpracował z Radiem Łódź, gdzie razem z Joanną Sikorzanką prowadził popularną audycję zatytułowaną Do piór. Jacek Brzozowski był również redaktorem Serii Poetyckiej – Radio Łódź, w której w latach 1999-2013 ukazało się aż 15 tomów.

W 2005 roku doceniono jego pracę dydaktyczną, przyznając mu Medal Komisji Edukacji Narodowej. Po jego śmierci, został pochowany na cmentarzu św. Rocha na Radogoszczu w Łodzi, przy ul. Zgierskiej, co stanowi testament jego więzi z miastem oraz pasji do polskiej literatury.

Twórczość

Książki własne

W twórczości Jacka Brzozowskiego możemy znaleźć szereg ważnych publikacji, które są istotne dla zrozumienia polskiej poezji oraz jej rozwoju. Wśród jego książek należy wyróżnić:

  • Muzy w poezji polskiej. Dzieje toposu do przełomu romantycznego (1986),
  • Odczytywanie znaczeń. Studia o poezji Mickiewicza (1997),
  • Odczytywanie romantyków. Szkice i notatki o Mickiewiczu, Malczewskim i Słowackim (2002),
  • Późne wiersze poetów polskich XX wieku. Dwanaście szkiców i komentarzy (2007),
  • Odczytywanie romantyków. (2). Dwadzieścia dwa szkice i notatki o Mickiewiczu, Słowackim i Norwidzie (2011),
  • 11 szkiców o czytaniu wierszy (2011),
  • Parerga edytorskie (z prac nad tekstami Juliusza Słowackiego) (2013).

Prace edytorskie

Oprócz własnej twórczości, Brzozowski zajmuje się także edytorstwem. Jego wkład w tej dziedzinie jest znaczący, a wśród najważniejszych prac edytorskich znajdują się:

  • Juliusz Słowacki Wiersze (2005) – ze Zbigniewem Przychodniakiem,
  • Juliusz Słowacki Poematy, T. 1-2 (2009) ze Zbigniewem Przychodniakiem,
  • Juliusz Słowacki Dziennik z lat 1847-1849. Podobizna autografu, transliteracja, transkrypcja, komentarz edytorski, objaśnienia (2012) – z Katarzyną Szumską,
  • Juliusz Słowacki Wiersze (2013) – ze Zbigniewem Przychodniakiem – w serii Biblioteka Narodowa, seria 1, tom 319,
  • Juliusz Słowacki Beniowski. Poemat z roku 1841 i dalsze pieśni (2014) – ze Zbigniewem Przychodniakiem.

Oceń: Jacek Brzozowski (historyk)

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:5