Marta Szoka


Marta Szoka, urodzona 24 czerwca 1955 roku w Łodzi, jest uznaną postacią w dziedzinie nauk humanistycznych. Posiada ona również kwalifikacje II stopnia w zakresie sztuki muzycznej jako wybitna instrumentalistka. Obecnie pełni rolę profesora nadzwyczajnego w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Jako specjalistka w obszarze muzykologii, Marta Szoka koncentruje się na analizie dzieł oraz historii muzyki organowej. Jej badania obejmują także twórczość Franka Martina oraz muzykę współczesną. W ciągu swojej kariery, autorka ta opracowała kilka książek oraz napisała ponad 60 artykułów naukowych, co stanowi znaczący wkład w tę dziedzinę wiedzy.

Życiorys

Marta Szoka, doświadczona i wszechstronna przedstawicielka branży muzycznej, rozpoczęła swoją edukację w Akademii Muzycznej w Łodzi w latach 1974–1979. Tam obroniła pracę magisterską zatytułowaną Muzyka XIX wieku inspirowana poezją J.W. Goethego, co przyniosło jej tytuł magistra sztuki w zakresie teorii muzyki. W roku 1982 zakończyła również kształcenie w klasie organów, co znacznie wzbogaciło jej umiejętności muzyczne.

Obecnie jest zatrudniona na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej. W 1988 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, a w 1998 roku osiągnęła kwalifikacje II stopnia w dziedzinie sztuki muzycznej jako instrumentalistka. W latach 1994–2006 prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, wzbogacając życie akademickie swoim doświadczeniem.

W swojej karierze Marta Szoka brała udział w licznych stypendiach. W 1982 roku uczestniczyła w Kinderfestspieltreffen w Bayreuth, a rok później w Organ Masterclass prowadzonym przez prof. Flor Peetersa w Mechelen. Dodatkowo, w 1991 roku otrzymała stypendium Fundacji Paula Sachera w Bazylei oraz stypendium Fulbrighta w latach 1993–1994. Jej doświadczenie również obejmuje staż w ramach Programu ArtsLink Fundacji im. Batorego w USA w 1996 roku.

W latach 1999–2002 pełniła funkcję prodziekana, a w okresie od 2002 do 2008 roku była dziekanem Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Artystycznej Akademii Muzycznej. Marta Szoka była także przewodniczącą Jury II Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Organowej XX wieku dla uczniów szkół średnich, a także wielokrotnym członkiem jury Ogólnopolskiego Konkursu Prac Magisterskich Akademii Muzycznych.

Członkini Związku Kompozytorów Polskich od 1988 roku, a także Łódzkiego Towarzystwa Naukowego od 2000 roku, aktywnie wspiera rozwój kultury i sztuki w Polsce.

Działalność artystyczna

Marta Szoka z powodzeniem koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą, docierając do widowni w takich krajach jak Niemcy, Szwajcaria, Dania oraz Stany Zjednoczone.

W latach 1994-1996 miała zaszczyt prowadzić recitale organowe połączone z interesującymi wykładami na temat muzyki polskiej. Odbywały się one w prestiżowych instytucjach, takich jak Tulane University w Nowym Orleanie, North Carolina University w Chapel Hill oraz Oberlin Conservatory of Music.

W jej bogatym dorobku artystycznym znajdują się także nagrania archiwalne, które zostały stworzone dla Polskiego Radia.

Wybrane publikacje naukowe

W bogatym dorobku Marty Szoki znajdują się liczne publikacje naukowe, które odzwierciedlają jej pasję i wiedzę w dziedzinie muzyki. Oto niektóre z nich:

  • Polska muzyka organowa w latach 1945-1985, wydana w Łodzi w 1993 roku,
  • Język muzyczny Franka Martina, opublikowana w Łodzi w 1995 roku,
  • Łódzkie środowisko kompozytorskie 1945-2000. Leksykon, Łódź 2001. (współautorstwo),
  • Frank Martin – muzyczne konteksty (studia monograficzne), wydana w Łodzi w 2002 roku.

Przypisy

  1. Profesorowie Akademii Muzycznej w Łodzi
  2. Biogram na stronie Polskiego Centrum Informacji Muzycznej
  3. Prof. dr hab. Marta Szoka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.12.2010 r.]

Oceń: Marta Szoka

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:6