Marc Brafman


Marc Henri Brafman, znany również jako Marek Henryk Brafman, to postać o niezwykłych osiągnięciach i bogatej biografii. Urodził się 7 marca 1920 roku w Łodzi, w Polsce, w rodzinie o żydowskich korzeniach. Jego życie naznaczone było nie tylko pasją do nauki, ale także zaangażowaniem w działania społeczne.

W trakcie II wojny światowej Marc Brafman stał się istotnym członkiem francuskiego ruchu oporu, gdzie jego działania miały fundamentalne znaczenie dla walki przeciwko reżimowi. Po wojnie jego kariera naukowa jako chemika rozwijała się w Lyonie, gdzie zamieszkał po wojnie.

Marc Brafman zmarł 18 grudnia 2008 roku w Lyonie, pozostawiając po sobie dziedzictwo zarówno w dziedzinie nauki, jak i w działaniach na rzecz sprawiedliwości społecznej.

Życiorys

Marc Brafman urodził się i dorastał w Łodzi, w rodzinie, której korzenie sięgały przemysłu tekstylnego. Jego ojciec był właścicielem Tkalni Wyrobów Dekoracyjnych, w której pracowało piętnastu tkaczy, natomiast matka pełniła funkcję księgowej. Wczesną edukację rozpoczął w Szkole Zgromadzenia Kupców w Łodzi. Niestety, ze względu na ograniczenia wynikające z jego pochodzenia, nie miał możliwości kontynuowania nauki w Polsce, co skłoniło go do podjęcia decyzji o wyjeździe do Francji.

W 1936 roku, Brafman opuścił Łódź, aby studiować chemię w Montpelier, a następnie kontynuował naukę na Sorbonie w Paryżu. Jednak jego życie w stolicy Francji zostało brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej oraz nasilające się prześladowania Żydów. Po tym, jak został aresztowany w 1941 roku i internowany w Pithiviers, trafił transportem kolejowym do KL Dachau. Udało mu się jednak uciec i dotrzeć do Tuluzy, gdzie dołączył do 35. Brygady „Marcel Langer”, która była częścią Francs-tireurs et partisans – Main d’oeuvre immigrée (FTP-MOI), grupy składającej się głównie z obcokrajowców. Jako członek tej formacji, Brafman brał udział w misjach wywiadowczych oraz sabotażowych, takich jak wysadzanie fabryk, wykolejanie pociągów, a nawet ataki na banki oraz eliminowanie kolaborantów i gestapo.

W 1944 roku, w wyniku swoich działań, awansował na dowódcę oddziału w stopniu pułkownika. Niestety, w tym samym roku został pojmany przez niemieckie siły i osadzony w więzieniu Saint-Michel w Tuluzie, gdzie był brutalnie torturowany. Pomimo tego, że nie przyznał się do działalności w ruchu oporu, trafił ponownie do obozu w Dachau, gdzie spędził pozostałą część wojny. Tragiczne losy jego rodziny, która została osadzona w getcie piotrkowskim, skończyły się w Treblince, gdzie zginęli.

Po zakończeniu wojny, Brafman powrócił do nauki na Sorbonie, gdzie dokończył swoje studia. W latach 1946–1949 pracował w Instytucie Badań Lotniczych w Paryżu. Po przypadkowym spotkaniu ze szkolnym kolegą, Michałowskim, w ambasadzie Polski w Paryżu, podjął decyzję o powrocie do kraju w poszukiwaniu rodziny. Jednak jego wizyta przyciągnęła uwagę Urzędu Bezpieczeństwa, który oskarżył go o szpiegostwo. Po osadzeniu w więzieniu, Brafman otrzymał ultimatum – mógł opuścić zakład karny pod warunkiem, że podejmie pracę w Polsce w swoim zawodzie, co było skutkiem deficytu wykształconych specjalistów. Zgodził się, przez co pozostał w Polsce, gdzie pracował w różnych instytucjach, takich jak Centralne Laboratorium Przemysłu Metali Nieżelaznych oraz Huta Aluminium w Skawinie.

W kolejnych latach zajmował wysokie stanowiska, w tym był dyrektorem Zakładu Surowców Hutniczych w Górce Narodowej oraz pracował jako naukowiec w Zakładzie XVI Instytutu Badań Jądrowych, gdzie uzyskał tytuł profesora i kierował laboratorium. W 1968 roku, z powodu kontrowersji politycznych, został usunięty z instytutu. Z żoną opuścił Polskę, wyjeżdżając najpierw do Wiednia, a później do Francji, gdzie znalazł zatrudnienie w koncernie naftowym.

W latach 50. i 60. XX wieku był poddawany inwigilacji z powodu podejrzeń o kontakty z francuskim wywiadem. Co więcej, w latach 1973–1979 figurował w indeksie osób uznawanych za niepożądane przez władze PRL. Interesującym epizodem w jego życiu było również przynależenie do Francuskiej Partii Komunistycznej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1949–1957.

Życie prywatne

Brafman zawsze czuł się Polakiem i był głęboko związany z Polską. Pomimo swojego żydowskiego pochodzenia, brak znajomości języka hebrajskiego oraz niechęć do przeprowadzki do Izraela były dla niego ważnymi aspektami tożsamości. Ożenił się z Polką, lwowianką, wyznania katolickiego, co jeszcze bardziej podkreśla jego związek z polską kulturą i społeczeństwem.

Odznaczenia

Marc Brafman to postać, która wyróżnia się licznymi odznaczeniami, przyznawanymi za zasługi w różnych dziedzinach. Poniżej przedstawione są jego istotne odznaczenia:

  • kawaler Narodowego Orderu Legii Honorowej, przyznany 8 maja 1987,
  • oficer Narodowego Orderu Legii Honorowej, przyznany 29 kwietnia 1992.

Upamiętnienie

Życie oraz działalność Marca Brafmana znalazły swój wyraz w produkcji filmowej Michała Fajbusiewicza, która nosi tytuł „Oficer Legii Honorowej” i została wydana w 1993 roku.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Oficer Legii Honorowej, czyli historia niezwykła [online], Gentleman Magazine, 14.12.2021 r. [dostęp 11.06.2022 r.]
  2. Holocaust Survivors and Victims Database -- Marc Brafman [online], ushmm.org [dostęp 11.06.2022 r.]
  3. Espace de Recueillement de Monsieur Marc BRAFMAN [online], libramemoria.com [dostęp 11.06.2022 r.]
  4. a b Avis de décès à Lyon [online], avis-deces.linternaute.com [dostęp 11.06.2022 r.]
  5. a b c d e f g h PawełP. Tomasik PawełP., Marzec 1968 w dokumentach MSW, t. II, Instytut pamięci narodowej, Komisja ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiego, 2018 r., ISBN 978-83-7629-668-5, OCLC 946665146 [dostęp 11.06.2022 r.]
  6. RobertR. Gildea RobertR., Fighters in the Shadows: A New History of the French Resistance, Faber & Faber, 01.09.2015 r., ISBN 978-0-571-28035-3 [dostęp 11.06.2022 r.]
  7. LÉGION D’HONNEUR, „Le Monde.fr”, 29.04.1992 r. [dostęp 11.06.2022 r.]
  8. a b c d Marc Brafman – Nominations au Journal officiel de la République française [online], jorfsearch.steinertriples.fr [dostęp 11.06.2022 r.]

Oceń: Marc Brafman

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:23