Joanna Stasiak, urodzona 2 marca 1965 roku w Łodzi, to wybitna postać w dziedzinie pedagogiki oraz sztuk plastycznych. Jest nie tylko pedagogiem, ale także docentem habilitowanym oraz profesorem sztuk plastycznych, a także uzdolnioną artystką, specjalizującą się w malarstwie. Jej artystyczna działalność obejmuje również organizację oraz kuratorstwo wystaw, co stanowi istotny aspekt jej kariery zawodowej.
Joanna Stasiak pełni funkcję wykładowcy w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi pedagogami i artystami. Dodatkowo, była również związana z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie prowadziła zajęcia, kształcąc studentów w obszarze nauk społecznych.
Życiorys
Joanna Stasiak jest absolwentką malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskała dyplom w 1989 roku w pracowni profesora Janusza Kaczmarskiego. Po dwóch latach, kontynuując swoją edukację, ukończyła studia podyplomowe w The Ruskin School of Drawing and Fine Art w Oksfordzie, pod kierunkiem profesora Stephena Farthinga.
Po zakończeniu studiów, w okresie od 1991 do 1994 roku, pracowała w Liceum Plastycznym w Warszawie. W latach 1992-1996 była również związana ze szkołą rysunku przy Fundacji „Dziecko i Sztuka”. Następnie, od 1996 roku, pełniła funkcję asystentki w Instytucie Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, a później została adiunktem Pracowni Malarstwa i Rysunku w Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Od 2006 roku związana jest z Instytutem Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Joanna jest także współautorką serii podręczników pt. „Świat Sztuki”, które służą do nauczania w szkołach podstawowych oraz gimnazjach (Warszawa 2009, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne).
W 1996 roku zainicjowała działalność autorskiej Galerii In Spe, która początkowo funkcjonowała w lokalu przy ulicy Pięknej 16B, a później organizowała wystawy gościnnie. Galeria ma na swoim koncie wiele znaczących wydarzeń, w tym zorganizowanie wystawy „Wizerunki własne – autoportrety, wnętrza, martwe natury” autorstwa Janusza Kaczmarskiego w galerii Krypta u Pijarów w Krakowie w 2000 roku, wspólnie z Anną Wrońską, a także wystawy „Gwasze, akwarele, rysunki Andrzeja Wróblewskiego. Inedita” w Muzeum Teatralnym Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie w lutym 2002 roku, współorganizowanej z Katarzyną Kasprzak-Stamm.
Joanna Stasiak jest również kuratorką i organizatorką projektu wystawy oraz konferencji „Jikihitsu. Sygnatura artysty. Obecność tradycji japońskiej we współczesnej sztuce polskiej”, która odbyła się w Warszawie w czerwcu 2019 roku (wraz z Magdaleną Durdą-Dymitruk).
Obecnie mieszka i pracuje w Trękusie na Warmii, łącząc swoje pasje twórcze z edukacją artystyczną.
Twórczość
Joanna Stasiak jest artystką, która na początku swojej kariery skupiała się na kompozycjach figuralnych, uwieczniając wyizolowane postacie na stonowanym, ciemnym tle.
W jej twórczości widać wyraźne wpływy poezji, co doskonale uwidacznia się w serii portretów rosyjskich poetów, obok inspiracji czerpanych z filozofii, pejzażu oraz malarstwa Warmii.
Po 1998 roku, artystka zaczęła tworzyć przede wszystkim obrazy oparte na wyobrażonym pejzażu, w których często ukazuje figury, co widać w dziełach z cyklu “Wędrowca” czy “Krzyżmaka”.
Od 2010 roku Stasiak zdecydowała się na malowanie wyłącznie na jedwabiu, co dodało jej pracom nową wartość estetyczną.
Wielkoformatowe dzieła, które tworzy, koncentrują się głównie na motywach pejzażowych, a także czerpią inspirację z podróży na wschód, co szczególnie widać w cyklach takich jak “Małpy” (2010-2015) oraz “Morze Wewnętrzne” (2017-2019).
Nagrody i wyróżnienia
Joanna Stasiak została wyróżniona licznymi nagrodami, które potwierdzają jej zaangażowanie oraz znaczący wkład w działalność artystyczną i naukową.
Oto niektóre z jej osiągnięć:
- wyróżnienie za dyplom malarski i pracę teoretyczną (1989),
- stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1989, 1991),
- stypendium British Council na wyjazd do Anglii (1990),
- stypendium paryskiej „Kultury” na rzecz pomocy niezależnej literaturze i nauce polskiej (1998),
- wyróżnienie rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za działalność naukową (2001),
- srebrny Krzyż Zasługi (2019).
Przypisy
- Morze wewnętrzne – wernisaż malarstwa Joanny Stasiak – Bydgoszcz – Turystyka, Oficjalny Serwis Turystyczny [dostęp 06.12.2019 r.]
- Joanna Stasiak [online], Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki" [dostęp 06.12.2019 r.]
- Joanna Stasiak. Pejzaż klasyczny – obrazy na jedwabiu [online], cojestgrane24.wyborcza.pl [dostęp 06.12.2019 r.]
- * Spotkanie. Janusz Kaczmarski – Joanna Stasiak « [online], biuropromocjisztuk.pl [dostęp 06.12.2019 r.]
- Narracje miejsca, narracje czasu [online], www.bik.bydgoszcz.pl [dostęp 06.12.2019 r.]
- Pejzaż klasyczny – obrazy na jedwabiu. Joanna Stasiak. [online], 101projekt [dostęp 05.12.2019 r.]
- Jikihitsu. Sygnatura artysty – Program [online], www.jikihitsu.pl [dostęp 05.12.2019 r.]
- Biografia – Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Lista wystaw indywidualnych [online], www.andrzejwroblewski.pl [dostęp 05.12.2019 r.]
- Archiwum [online], gazetapl [dostęp 05.12.2019 r.]
- Jacek AntoniJ.A. Zieliński Jacek AntoniJ.A., JoannaJ. Stasiak JoannaJ., Świat sztuki: gimnazjum: podręcznik, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2009 [dostęp 05.12.2019 r.]
- Prace „Malowane na jedwabiu” Joanny Stasiak prezentuje Baccalarium [online], Olsztyn24 [dostęp 05.12.2019 r.]
- Joanna Stasiak, [w:] Instytut Edukacji Artystycznej [online], IEA [dostęp 28.11.2019 r.]
- Prof. dr hab. Joanna Stasiak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 28.11.2019 r.]
- a b c d e Joanna Stasiak, [w:] Artinfo [online], artinfo.pl [dostęp 28.11.2019 r.]
- a b Joanna Stasiak, [w:] Leksykon Kultury Warmii i Mazur [online], leksykonkultury.ceik.eu [dostęp 28.11.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Bartosz Hunger | Tomasz Ganicz | Krystyna Niewiarowska | Henryk Frąckiewicz | Barbara Z. Kielar | Adam Palma | Jerzy Hauptmann | Zygmunt Glazer | Halina Szwarc | Stella Niemierko | Przedzisław Polakowski | Stanisław Pawłowski (geolog) | Olga Czerniawska (pedagog) | Witold Hurewicz | Paweł Jokiel | Krzysztof Lipka (muzykolog) | Zygmunt Niedzielski | Stanisław Papuziński | Barbara Śreniowska-Szafran | Paweł PrindiszOceń: Joanna Stasiak