Józef Strumiński


Józef Strumiński, który urodził się 21 marca 1931 roku w Łodzi, to postać o znaczącym dorobku w dziedzinie farbiarstwa. Przez całe swoje życie zaangażował się nie tylko w rozwój technologii związanych z kolorami, ale również w działalność krajoznawczą.

Jako członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK), Strumiński przyczynił się do popularyzacji lokalnych atrakcji oraz wspierał rozwój turystyki w regionie. Jego praca miała wpływ na wielu młodych ludzi, a także na społeczeństwo.

Józef Strumiński zmarł 4 maja 1987 roku w Łodzi, jednak jego osiągnięcia i zaangażowanie w pracy pozostają w pamięci tych, którzy mieli okazję go poznać.

Nauka i praca

Po zakończeniu edukacji na poziomie podstawowym, w roku 1947, Józef Strumiński podjął swoją pierwszą pracę w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. „Obrońców Pokoju”. W tym samym czasie rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Techniczno-Przemysłowej. Po pomyślnym zakończeniu tych studiów, swoją karierę akademicką związał z Uniwersytetem Łódzkim (UŁ), gdzie podjął studia na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym, koncentrując się na kierunku chemicznym, ukończonym w 1955 roku.

Podczas studiów Józef Strumiński zdobywał doświadczenie zawodowe, pracując jako asystent w Zakładzie Chemii Organicznej Uniwersytetu Łódzkiego. W krótkim czasie po ukończeniu studiów, w 1956 roku, rozpoczął pracę w Instytucie Przemysłu Organicznego, który później został przekształcony w Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Barwników „Organika”.

Jego specjalizacja dotyczyła obszaru barwników, pigmentów oraz półproduktów farbiarskich. Od 1969 roku Józef Strumiński kontynuował swoją karierę w Zakładzie Półproduktów, gdzie pozostawał aż do przejścia na emeryturę w 1981 roku.

Pozazawodowa działalność społeczna w PTTK

Józef Strumiński był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego od 1952 roku, angażując się w różnorodne formy turystyki. Początkowa jego działalność skupiała się na turystyce pieszej oraz górskiej, a także żeglarstwie, jednak z upływem czasu, około 1955 roku, jego największą pasją stało się kolarstwo.

Strumiński był związany z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy, który działał w ramach Oddziału Łódzkiego PTTK. Pełniąc przez 16 lat funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK w Łodzi, znacząco przyczynił się do rozwoju tej formy turystyki w regionie.

Odznaczenia

Józef Strumiński, jako wybitna postać, zdobył liczne wyróżnienia za swoje osiągnięcia. Wśród nich można wymienić Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, który jest jednym z najwyższych odznaczeń państwowych w Polsce, przyznawanym za zasługi w budowie i obronie niepodległości kraju oraz za działalność na rzecz jego rozwoju.

Innym istotnym wyróżnieniem, które otrzymał, jest Złota Honorowa Odznaka PTTK. To odznaczenie przyznawane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które docenia działania na rzecz turystyki i krajoznawstwa, a także promowanie aktywnego wypoczynku.


Oceń: Józef Strumiński

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:18