Szymon Srebrnik


Szymon Srebrnik, urodzony 10 kwietnia 1930 roku w Łodzi, był znaczącą postacią w historii, której życie na zawsze naznaczone zostało dramatem II wojny światowej. Zmarł 16 sierpnia 2006 roku w Izraelu.

Był jedną z zaledwie sześciu osób, które przetrwały niemiecki obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem oraz doczekały końca konfliktu. Jego historia to przykład niezwykłej siły przetrwania i niezłomności w obliczu niewyobrażalnych okrucieństw tamtych czasów.

Życiorys

Szymon Srebrnik to postać o niezwykle dramatycznej historii. Był synem Lai i Dawida, którzy stracili życie w 1943 roku – jego ojciec został zamordowany w getcie, a matka zginęła w obozie w Chełmnie.

Do marca 1944 roku Srebrnik przebywał w getcie w Łodzi, a następnie został deportowany do obozu zagłady w Chełmnie. Na początku jego zadaniem było pracować w tzw. „komandzie domowym”, które zajmowało się sortowaniem ubrań oraz przedmiotów pozostawionych przez ofiary. W pewnym momencie włączył się również jako pomocnik Mordechaja Żurawskiego, pracy w kuchni.

Później, Srebrnik trafił do „komanda leśnego” w Lesie Rzuchowskim, gdzie jego obowiązki obejmowały pozbywanie się ciał ofiar obozowych. Srebrnik miał też do czynienia z tragicznymi skutkami masowych morderstw – wydobywał z łódki do Neru resztki kości, które nie pierwszego się spalić na obozowym terenie.

Przed wkroczeniem wojsk radzieckich władze niemieckie zdecydowały się na likwidację wszystkich więźniów obozu. Srebrnik odniósł poważne obrażenia, został postrzelony w głowę, ale wbrew wszelkim oczekiwaniom przeżył. Zgodnie z jego własnymi relacjami, udało mu się odczołgać od miejsca egzekucji i ukryć w stodole należącej do miejscowego chłopa, Wieczorka.

W 1945 roku Srebrnik zeznawał w śledztwie dotyczącym Władysława Bednarza, które dotyczyło funkcjonowania obozu w Chełmnie. Po tych wydarzeniach, przez Mediolan wyjechał do Palestyny, gdzie po proklamacji Izraela wstąpił do Sił Obronnych Izraela, biorąc udział w czterech wojnach.

Jego życie w Izraelu, gdzie urodziły mu się dwie córki, to kolejny rozdział tej niezwykłej opowieści.

Warto wspomnieć, że wywiad ze Szymonem Srebrnikiem znalazł swoje miejsce w filmie dokumentalnym Shoah, reżyserii Claude’a Lanzmanna, co dodatkowo podkreśla znaczenie jego świadectwa w historii.

Przypisy

  1. a b c d "Kto tu trafia, ten świata już nie zobaczy". O trzech, co uszli z laboratorium Zagłady [online], Onet Wiadomości, 13.02.2022 r. [dostęp 23.06.2023 r.]
  2. a b c d Chelmno Survivor Szymon Srebrnik [online], www.holocaustresearchproject.org [dostęp 22.06.2023 r.]
  3. a b c Shimon Srebrnik: Born Lodz, Poland, 1930; Survived Chelmno : [online], About Holocaust [dostęp 22.06.2023 r.]
  4. PiotrP. Litka PiotrP., ZdzisławZ. Lorek ZdzisławZ., GrzegorzG. Pawlikowski GrzegorzG., Śledztwo sędziego Władysława Bednarza w sprawie niemieckiego obozu zagłady Kulmhof, „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”, 14, Centrum Badań nad Zagładą Żydów, 2018 r., s. 339, ISSN 1895-247X.
  5. Andrzej Grzegorczyk, Piotr Wąsowicz, Obóz zagłady Kulmhof w Chełmie nad Nerem, Luboń, wyd. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, 2014 r., s. 31-34, ISBN 978-83-937352-9-7.
  6. Patrick Montague: Chełmno. Pierwszy nazistowski obóz zagłady. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2014 r., s. 341–344, ISBN 978-83-7536-726-3.

Oceń: Szymon Srebrnik

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:7