Ryszard Białecki


Ryszard Białecki to postać, która urodziła się 28 maja 1928 roku w Łodzi. Przez większość swojego życia był związany z wojskowością oraz polityką.

W dniu 31 sierpnia 2024 roku w Warszawie zakończył swoją ziemską wędrówkę, pozostawiając po sobie znaczące ślady w polskiej historii.

W trakcie swojej kariery, Białecki osiągnął stopień pułkownika w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i pełnił różnorodne funkcje w aparacie politycznym.

Życiorys

Ryszard Białecki, urodzony 21 września 1946 roku, rozpoczął swoją wojskową karierę w niezwykle młodym wieku, stając się najmłodszym podchorążym w historii Oficerskiej Szkoły Polityczno-Wychowawczej, która znajdowała się w Łodzi. Tę uczelnię ukończył w 1949 roku, a w przyznaniu mu stopnia podporucznika znaczącą rolę odegrał wiceminister obrony narodowej, gen. dyw. Marian Spychalski.

W latach 1949-1951 Ryszard Białecki piastował stanowisko zastępcy dowódcy kompanii oraz starszego instruktora w Wydziale Oficerskiej Szkoły Piechoty nr 1 w Wrocławiu. W okresie 1951-1954 jego edukacja kontynuowana była w Akademii Wojskowo-Politycznej w Warszawie, którą zakończył sukcesem. Po opanowaniu niezbędnej wiedzy i umiejętności, Ryszard został zastępcą szefa Wydziału i starszym wykładowcą w Centrum Wyszkolenia Kwatermistrzowskiego z siedzibą w Poznaniu, gdzie pracował od 1954 do 1958 roku.

W 1958 roku powrócił do Łodzi, gdzie przez kolejne dwa lata pełnił funkcję zastępcy dowódcy Centralnej Bazy Zaopatrzenia Intendenckiego. W latach 1960-1962 pełnił zaszczytną rolę inspektora w Głównym Zarządzie Politycznym Wojska Polskiego, a w okresie 1962-1972 jego kariera nabrała tempa, kiedy to przekształcił się w zastępcę szefa Wojsk Inżynieryjno-Budowlanych w Warszawie. Całościowe magisterskie studia w WAP zakończył w 1973 roku.

Po zdobyciu wykształcenia, Ryszard Białecki pełnił ważną rolę jako zastępca dowódcy Centralnego Stanowiska Dowodzenia Dowódcy Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, co trwało aż do 1989 roku, kiedy to przeszedł w stan spoczynku.

W 2004 roku, podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Poznaniu, wystąpił z wnioskiem o symboliczny pochówek dla poległych polskich lotników, których szczątki były rozsiane po całym kraju i za granicą. Warto również podkreślić, że z jego inicjatywy w 1966 roku powstała Szkoła Podstawowa w miejscowości Grupa koło Grudziądza.

Ryszard Białecki odegrał kluczową rolę w odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie, organizując udział kadry żołnierzy służby zasadniczej Centralnego Stanowiska Dowodzenia w tej społecznej pracy. Rezultaty tej działalności zostały udokumentowane w formie księgi, wzbogaconej o zdjęcia i podziękowania od obywatelskiej Komitetu Odbudowy.

Był także współinicjatorem ufundowania tablicy upamiętniającej 50-lecie Centralnego Stanowiska Dowodzenia oraz 60. rocznicę złamania szyfru „Enigmy”, umieszczonej przed bramą Centralnego Ośrodka Poligonowego. Jego działania przyczyniły się do powstania Instytutu Badań Naukowych im. gen. Edwina Rozłubirskiego, co stanowi dowód jego zaangażowania w rozwój polskiej wojskowości oraz kultywowanie pamięci historycznej.

Odznaczenia i wyróżnienia

Ryszard Białecki jest osobą, która otrzymała liczne nagrody oraz odznaczenia w uznaniu za swoje zasługi i wkład w rozwój społeczny. Jego osiągnięcia są dokumentowane przez szereg prestiżowych wyróżnień:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złota odznaka „Za Zasługi dla Warszawy”,
  • Medal Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie,
  • Honorowa Odznaka Za Zasługi dla Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP,
  • Wpis do Księgi Zasłużonych dla Wojsk Obrony Powietrznej Kraju,
  • Wpis do Księgi Zasłużonych dla Związku Żołnierzy LWP,
  • inne odznaczenia resortowe, regionalne i organizacyjne.

Przypisy

  1. Zmarł płk mgr Ryszard Białecki – infolotnicze.pl [online], 03.09.2024 r. [dostęp 06.09.2024 r.]
  2. Nekrolog Ryszard Bogdan Białecki [online], Zakład pogrzebowy HERON [dostęp 06.09.2024 r.]

Oceń: Ryszard Białecki

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:25