Andrzej Mateusz Nawrocki, urodzony 21 września 1931 roku w Łodzi, był znaczącą postacią w polskim przemyśle włókienniczym. Jego życie i praca miały ogromny wpływ na rozwój tej branży w Polsce.
Niestety, zmarł 25 września 2008 roku w rodzinnym mieście, pozostawiając po sobie trwały ślad zarówno w pamięci bliskich, jak i w historii włókiennictwa.
Wykształcenie
Podczas niemal całego okresu okupacji, Andrzej Nawrocki aktywnie uczestniczył w tajnym nauczaniu, które obejmowało zarówno poziom szkoły powszechnej, jak i gimnazjum. Po zakończeniu II wojny światowej, kontynuował swoją edukację i ukończył XVI Państwowe Gimnazjum Męskie, znane dawniej jako A. Zimowskiego. W roku 1950, z powodzeniem zdał maturę w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Łodzi. Następnie, w 1956 roku, uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Włókienniczym Politechniki Łódzkiej, specjalizując się w dziedzinie dziewiarstwa.
Po zdobyciu wykształcenia, w 1963 roku Nawrocki został adiunktem naukowo-badawczym w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi. W 1970 roku, po obronie pracy doktorskiej pt. *Wpływ niektórych parametrów struktury przędzy i dzianiny na przepuszczalność pary wodnej przez dzianinę*, zdobył stopień naukowy doktora nauk technicznych. Jego kariera akademicka kontynuowała się, a w 1973 roku uzyskał tytuł docenta.
Działalność zawodowa i naukowo-badawcza
Andrzej Nawrocki był wybitną postacią w dziedzinie przemysłu dziewiarskiego oraz medycyny materiałowej. Pełnił funkcję Kierownika Sekcji Surowcowej w Centralnym Laboratorium Przemysłu Dziewiarskiego i Pończoszniczego w Łodzi w latach 1956–1962. W tym czasie był współtwórcą koncepcji wytwarzania materiałów przydatnych w medycynie i prowadził zaawansowane badania naukowe mające na celu ustalenie technologii produkcji tych wyrobów.
Następnie, od 1962 do 1972 roku, był Zastępcą Kierownika Zakładu Dziewiarstwa w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi, gdzie zajmował się nowymi kierunkami zastosowania dzianin. Jego prace obejmowały badania nad materiałami obiciowymi, podszywkami oraz elastycznymi taśmami produkowanymi techniką dziewiarską. Znaczące były również jego badania naukowe w zakresie fizjologii wyrobów dzianych. W wyniku swojego doświadczenia zawodowego oraz stałego kontaktu z literaturą techniczną, Nawrocki publikował prace w renomowanych czasopismach takich jak „Odzież”, „Technik Włókienniczy”, a także w „Pracach Instytutu Włókiennictwa” oraz w Biuletynie Informacyjnym Centralnego Laboratorium.
W latach 1967–1969 prowadził wykłady w kursach organizowanych przez UNIDO oraz na zlecenie NOT dla stypendystów z krajów rozwijających się. Jego działalność naukowa to także współautorstwo książek, takich jak „Przerób włókien chemicznych” z 1967 roku i „Poradnika Inżyniera-Włókiennictwo” wydanego w 1978 roku.
Od 1972 do 1998 roku pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Naukowo-Badawczych w Centralnym Laboratorium Dziewiarstwa, które zostało przekształcone w Instytut Technik i Technologii Dziewiarskich „TRICOTEXTIL” „TRICOTEXTIL”. W tej roli dalej kierował badaniami służącymi medycynie i koordynował projekty związane z nowymi surowcami oraz technologiami w przemyśle dziewiarskim. Jego innowacyjne podejście doprowadziło do rozwoju nietypowych zastosowań dzianin, takich jak odzież ochronna dla motocyklistów, a także produkty dla sadownictwa i żeglarstwa.
Nawrocki, będąc już na emeryturze, nie zaprzestał działalności badawczej i naukowej. Od 1998 do 2007 roku pracował jako samodzielny pracownik naukowy oraz docent w ww. Instytucie, mimo zmagania się z chorobą, jego praca naukowa pozostała nieprzerwana aż do końca jego kariery.
Dorobek
Andrzej Nawrocki jest znaczącą postacią w dziedzinie dziewiarstwa oraz medycyny. Jego dorobek naukowy obejmuje szeroki wachlarz osiągnięć.
W ciągu swojej kariery, autor bądź współautor 29 prac naukowo-badawczych dotyczących innowacji w tej dziedzinie, co potwierdza jego aktywne zaangażowanie w badania.
Poza tym, wspólnie z innymi ekspertami, przyczynił się do powstania 3 książek oraz 25 artykułów opublikowanych w fachowych czasopismach technicznych, które są cennym źródłem wiedzy.
Jako recenzent 3 prac doktorskich, jego wkład w kształtowanie nowych pokoleń specjalistów jest nieoceniony. Ponadto, pełnił rolę promotora dla 15 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich, wspierając rozwój studentów w ich ścieżkach zawodowych.
Warto również wspomnieć, że Andrzej Nawrocki jest współautorem 11 patentów i wzorów użytkowych, co dowodzi jego zaangażowania w praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.
Działalność naukowo-badawcza i społeczna
Będąc stałym członkiem Międzynarodowej Federacji Specjalistów Dziewiarzy, Andrzej Nawrocki uczestniczył pięciokrotnie w organizowanych przez Federację Kongresach, które miały miejsce w NRD, Szwajcarii, Bułgarii, na Węgrzech oraz w Polsce.
Jego działalność naukowo-badawcza obejmowała członkostwo w pięciu Radach Naukowych, w tym:
- Instytut Włókiennictwa,
- COBR Przemysłu Dziewiarskiego,
- COBR Przemysłu Jedwabniczo – Dekoracyjnego,
- COBR Przemysłu Odzieżowego,
- COBR Przemysłu Poligraficznego w Warszawie.
Nawrocki był także członkiem Komisji ds. Specjalizacji Zawodowej Inżynierów w Resorcie Przemysłu Chemicznego i Lekkiego oraz członkiem Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej, która działała przy Ministrze Przemysłu Lekkiego w latach 1975 – 1978.
W swojej karierze zawodowej działł jako członek Głównej Komisji Kwalifikacyjnej Rzeczoznawców SWP oraz pełnił rolę przewodniczącego Zespołu Technologicznego Dziewiarzy SWP w Łodzi. Później został wiceprzewodniczącym Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Włókienników Polskich.
Współpraca z Politechniką Łódzką była również istotnym elementem jego działalności naukowej.
Pełnił również funkcję redaktora działowego w Komitecie Redakcyjnym Wydawnictwa ROINTE, a także był członkiem Rad Programowych w takich publikacjach jak „Przegląd Włókienniczy” oraz „Technika Włókiennicza”. Dodatkowo, Nawrocki był częścią Komitetu Redakcyjnego „Polimerów w medycynie”.
Nagrody i odznaczenia
Andrzej Nawrocki zdobył wiele prestiżowych wyróżnień oraz nagród w dziedzinie nauki, które odzwierciedlają jego wkład w rozwój technologii oraz medycyny.
- Nagroda Państwowa (zespołowa) II stopnia w obszarze nauki przyznana w 1964 roku „za udział w opracowaniu technologii i w biologicznej ocenie przydatności materiałów alloplastycznych potrzebnych w chirurgii”,
- Nagroda Państwowa (zespołowa) II stopnia w dziedzinie nauki w 1986 roku „za udział w opracowaniu, wytwarzaniu i zastosowaniu materiałów biomedycznych wykonanych techniką dziewiarską”,
- Nagroda Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki za realizację projektu dotyczącego „Przepony dziane z włókien syntetycznych dla odsączania wody z podsadzki hydraulicznej w kopalniach” (1970),
- Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski uznany w 1989 roku za znaczący wkład w działalność naukową, szczególnie w zakresie biomateriałów wytwarzanych techniką dziewiarską,
- Srebrna (1974) i Złota (1985) Odznaka „Zasłużony Pracownik Przemysłu Lekkiego”, Srebrna Odznaka Honorowa NOT (1979), a także Srebrna (1974) i Złota (1987) Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Włókienników Polskich oraz Honorowa Odznaka i Nagroda Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia w zastosowaniu tworzyw sztucznych w medycynie.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Stanisław Miller (profesor) | Andrzej Koziarski | Ireneusz Zbiciński | Jerzy Komorowski (harcmistrz) | Stefan Zand (inżynier) | Janusz Kajrunajtys | Zdzisław T. Nowicki | Cyprian Kosiński | Tomasz Krysiński | Marceli Galewski | Oskar Gross | Jerzy Lanzendoerfer | Boris Czertok | Kazimierz Kazimierczak | Adam Dąbrowski (inżynier) | Artur Baniewicz | Alfons Fischer | Marek Zieliński (inżynier) | Janusz Staliński | Stanisław MaciaszczykOceń: Andrzej Nawrocki