Andrzej Płonka


Andrzej Płonka, wybitny polski chemik, przyszedł na świat 3 listopada 1936 roku w Łodzi. Odszedł w 2001 roku, pozostawiając po sobie znaczący ślad w dziedzinie chemii. Po ukończeniu studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej w 1959 roku, Andrzej Płonka kontynuował swoją edukację akademicką, zdobywając w 1964 roku stopień doktora nauk chemicznych. Jego kariera naukowa nabrała tempa także w 1969 roku, kiedy to uzyskał stopień doktora habilitowanego.

W 1983 roku Andrzej Płonka został uhonorowany tytułem profesora nadzwyczajnego, a w 1991 roku awansował na stanowisko profesora zwyczajnego na Politechnice Łódzkiej. W latach 1960-1965, z wielką pasją, zorganizował i kierował Pracownią Izotopową w III Klinice Chorób Wewnętrznych Wojskowej Akademii Medycznej, co świadczy o jego zaangażowaniu w badania z zakresu chemii i medycyny.

Na początku lat 70., z inicjatywy Płonki, powstała pracownia Elektronowego Rezonansu Paramagnetycznego, której przewodził aż do swojej śmierci. Jego badania koncentrowały się z głównie na chemii fizycznej i teoretycznej, gdzie sformułował innowacyjną hipotezę wiązania jonów z polielektrolitowymi strukturami oraz stworzył unikalną w skali światowej teorię kinetyki reakcji w fazach skondensowanych – znaną jako kinetyka dyspersyjna.

W dorobku naukowym Andrzeja Płonki znajduje się imponująca liczba publikacji, w tym 168 artykułów, 12 prac przeglądowych, 6 monografii oraz 3 patenty. Dodatkowo, z dumą można zauważyć, że wypromował 5 doktorów, przekazując swoją wiedzę i doświadczenie nowym pokoleniom naukowców.


Oceń: Andrzej Płonka

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:24