Jan Ludwik Frey-Bielecki, który przyszedł na świat 10 sierpnia 1916 roku w Łodzi, to postać, która odegrała znaczącą rolę w historii Polski. Zmarł 28 czerwca 1994 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie znaczny ślad w różnych dziedzinach życia narodowego.
Był generałem dywizji i utalentowanym pilotem w ramach ludowego Wojska Polskiego. Jego kariera wojskowa uwidacznia się na wielu płaszczyznach, w tym w polityce, gdzie związał się z systemem komunistycznym. Frey-Bielecki pełnił funkcję posła na Sejm PRL w II i III kadencji, co podkreśla jego znaczenie w kontekście politycznym tamtych lat.
W latach 1956–1962 prowadził Wojska Lotnicze i Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju, co świadczy o jego wpływie na rozwój sił zbrojnych w Polsce w okresie powojennym. To wszechstronne zaangażowanie Frey-Bieleckiego w życie polityczne i wojskowe kraju odzwierciedla jego znaczenie w historii naszego narodu.
Życiorys
Jan Frey-Bielecki, syn Wacława i Marty, pochodził z rodziny inteligenckiej o polsko-niemieckich korzeniach oraz żydowskim pochodzeniu. Urodził się jako Jan Frey i w 1934 roku zakończył naukę w Gimnazjum Zgromadzenia Kupców w Łodzi. W trakcie studiowania na Politechnice Warszawskiej związał się z ruchem komunistycznym, mimo iż wcześniej miał bliskie relacje z sanacją. Został członkiem Komunistycznego Związku Młodzieży Polski od 1935 roku do momentu jego rozwiązania w 1938, jak również Organizacji Młodzieży Socjalistycznej „Życie”, w której pełnił rolę sekretarza na Wydziale Mechanicznym. Był zaangażowany w redakcję pisma „Politechnik”. W 1936 roku uczestniczył w strajku okupacyjnym na Politechnice, co skutkowało jego aresztowaniem i zawieszeniem w prawach studenta, a na rok stał się marynarzem na statkach handlowych.
Po powrocie do Warszawy w jesieni 1937 roku wznowił studia na Politechnice. Po rozwiązaniu „Życia” w 1938 roku, przyłączył się do Klubu Młodych, który stał się podwaliną Stronnictwa Demokratycznego w 1939 roku. W obliczu zbrojnej agresji III Rzeszy na Polskę, udał się na wschód. Po inwazji ZSRR na Polskę, został jednym z twórców „Czerwonej Milicji” w okolicach Włodzimierza Wołyńskiego, a następnie przeniósł się do Lwowa, gdzie aktywnie działał na Politechnice Lwowskiej. W 1939 roku przebywał na terenach pod okupacją niemiecką, planując prawdopodobnie misję wywiadowczą.
Wiosną 1940 roku udał się do Niżnego Tagiłu, gdzie po ataku Niemiec na ZSRR znalazł zatrudnienie w zakładach metalurgicznych im. Kujbyszewa. 10 lipca 1941 roku rozpoczął szkolenie w szkole partyjnej Kominternu, a jego ambicje wietnamka jako członka grupy inicjatywnej, mającej powołać nową partię komunistyczną w Polsce, nie spełniły się. W tym samym okresie, podjął służbę w Armii Czerwonej. 30 grudnia 1941 roku przekazano go do Wojskowego Ośrodka Partyzanckiego. W lutym 1944 roku zajął się organizowaniem oddziałów partyzanckich na terenach jeziora Narocz wraz z innymi polskimi komunistami.
Jego działalność w partyzantce sowieckiej pozostaje mało znana, ale 7 maja 1944 roku utworzył oddział, który operował w rejonie jeziora Narocz, Oszmiany, Puszczy Nalibockiej, Lidy oraz Grodna. Po zakończeniu działań na froncie, został skierowany do Moskwy, gdzie pracował w Związku Patriotów Polskich jako spiker oraz redaktor w radiostacji im. Tadeusza Kościuszki. W grudniu 1944 roku oddano go w dyspozycję szefa Resortu Bezpieczeństwa, Stanisława Radkiewicza. Jako szef Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Warszawie, a potem w Krakowie, zajmował się zwalczaniem niepodległościowego podziemia, co spotkało się z kontrowersjami i krytyką.
3 maja 1946 roku, prowadził tłumienie wystąpień młodzieżowych w Krakowie i dał rozkaz strzelania do protestujących studentów. Po manifestacji, na jego polecenie, aresztowano ponad 1000 osób, z czego około 800 to studenci. Wkrótce potem awansował na podpułkownika w UB, ale jego pozycja została osłabiona po uwolnieniu więźniów przez oddziały „Ognia”. W październiku 1946 roku na własną prośbę przeniósł się do wojska.
W latach 1946-1947 przeszedł kursy dowódcze w Oficerskiej Szkole Lotniczej, a potem służył w 3 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na Oksywiu. Z czasem doszedł do rangi generała brygady, organizując nowoczesne siły powietrzne i inspirując polskie konstrukcje lotnicze. W latach 1957-1965 zasiadał w Sejmie PRL z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Jan Frey został usunięty z wojska w 1963 roku, a po jego śmierci, 6 lipca 1994 roku, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Jego ceremonię pogrzebową zaszczyciła obecność delegacji Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, z gen. dyw. pil. Jerzym Gotowałą na czele.
Życie prywatne
Jan Frey-Bielecki spędzał swoje życie w Warszawie, gdzie tworzył swoją codzienność. Był w związku małżeńskim z Dorą Goldstein, która żyła w latach 1908–1992. Para zdecydowała się na adopcję dziecka, co wzbogaciło ich życie rodzinne.
Ordery i odznaczenia
Jan Frey-Bielecki został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które świadczą o jego zasługach i oddaniu dla kraju. Poniżej znajduje się lista jego odznaczeń:
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany 10 października 1945 roku,
- order Krzyża Grunwaldu III klasy, przyznany w 1958 roku,
- złoty Krzyż Zasługi, przyznany w 1947 roku,
- krzyż partyzancki, który otrzymał w 1946 roku,
- medal 10-lecia Polski Ludowej,
- medal 30-lecia Polski Ludowej,
- medal 40-lecia Polski Ludowej,
- złoty medal „Za zasługi dla obronności kraju”, przyznany w 1988 roku,
- medal im. Ludwika Waryńskiego, otrzymany w 1989 roku,
- medal Tańskiego, przyznany w 1961 roku.
Przypisy
- JacekJ. Piotrowski, Dowód na polski antysemityzm czy raczej świadectwo przełomowych czasów? (Przyczynek do stosunków polsko-żydowskich) [online], „Dzieje Najnowsze”, Rocznik LI – 2019, 4, s. 263 [dostęp 15.10.2020 r.]
- Janusz Królikowski, Generałowie i admirałowie Wojska Polskiego 1943–1990, tom I: A–H, Toruń 2010, s. 411.
- Marian Mikołajczuk, Rok 1956, w: „Skrzydlata Polska” nr 1/2006.
- Andrzej Albert (Wojciech Roszkowski), Najnowsza historia Polski 1918–1980, Londyn 1991, s. 733: „...gen. Jan Frey-Bielecki, który w październiku zagroził zbombardowaniem kolumn Armii Czerwonej”.
- Wyszukiwarka grobów w Warszawie.
- M.P. z 1945 r. nr 44, poz. 109 („za działalność w konspiracji, udział w walkach partyzanckich i za zasługi w organizowaniu służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej”).
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Szlama Nutkiewicz | Tomasz Orłowski | Michalina Tatarkówna-Majkowska | Mirosław Orzechowski | Józef Czaplicki | Innocenty Święcicki | Stanisława Świderska | Jan Holcgreber | Michał Seweryński | Cwi Zamir | Marian Miśkiewicz (1921–1995) | Marian Synowiecki | Zdzisława Janowska | Piotr Żak | Henryk Obiedziński | Jerzy Drygalski | Dagmara Wieczorek-Bartczak | Zenon Kliszko | Zbigniew Klajnert | Mieczysław GórskiOceń: Jan Frey-Bielecki