Henryk Obiedziński


Henryk Obiedziński, znany również pod pseudonimami „Apacz” oraz „Sowa”, to postać, która na stałe wpisała się w historii polskiego ruchu oporu przeciwko reżimowi komunistycznemu. Urodził się 19 października 1933 roku w Łodzi, a swoją działalność kontynuował aż do swojej śmierci w 2021 roku.

Jako działacz antykomunistyczny odegrał ważną rolę w walce o prawa człowieka oraz wolność obywatelską. Był członkiem Zarządu Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, organizacji, która skupiała osoby dotknięte represjami za działalność opozycyjną. Dodatkowo, przynależał do grupy „Huragan”, angażując się w różnorodne inicjatywy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.

Życiorys

Henryk Obiedziński był osobą, której życie miało swoje korzenie w rodzinie o silnych wartościach patriotycznych. Jego ojciec brał udział w wojnie z bolszewikami w 1920 roku, a następnie walczył z Niemcami w 1939 roku. Obiedziński stał się aktywnym przeciwnikiem sowietyzacji polskiego społeczeństwa, wstępując do organizacji o nazwie „Huragan”, która działała w latach 1950–1951. Organizacja ta miała na celu między innymi demaskowanie kłamstw komunistycznych.

Członkowie „Huraganu” podejmowali różne działania, w tym rozwieszanie ulotek z treściami antykomunistycznymi. W wyniku tych działań, w 1951 roku, został aresztowany pod zarzutem posiadania broni. Po aresztowaniu ukrywał się przez trzy tygodnie, jednak został ostatecznie złapany i przetrzymywany przez cztery miesiące w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Łodzi, w budynku obecnego XII Liceum Ogólnokształcącego. Podczas brutalnych przesłuchań doznał poważnych ran, w wyniku tortur stracił słuch na jedno ucho.

Przez kolejne trzy lata Henryk Obiedziński był obiektem inwigilacji ze strony Urzędu Bezpieczeństwa. W 1976 roku ponownie został represjonowany, tym razem internowany na trzy miesiące do przymusowej służby wojskowej. Po roku 1980 zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”, która zyskała na znaczeniu w czasie stanu wojennego w 1981 roku. Do 1989 był aktywnym działaczem struktur niepodległościowych, a jego działalność polityczna nie przeszła niezauważona.

Henryk Obiedziński był także członkiem Zarządu Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, gdzie pełnił funkcję skarbnika. Jego zasługi dla kraju zostały docenione poprzez liczne odznaczenia, w tym Złoty Krzyż Zasługi w 2001 roku, Krzyż Wolności i Solidarności w 2021 roku oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2007 roku.

Przypisy

  1. GrzegorzG. Wróbel, Z przysięgi nikt mnie nie zwolnił, „Niedziela (Wyd. B). Dod. Niedziela Łódzka” (11), 13.03.2022 r., s. VIII.
  2. M.P. z 2021 r. poz. 870.
  3. M.P. z 2008 r. nr 17, poz. 184.
  4. M.P. z 2001 r. nr 37, poz. 607.
  5. XII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi [online] [dostęp 28.04.2019 r.]

Oceń: Henryk Obiedziński

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:20