Zdzisława Janowska, znana również jako Chłodzińska, nikogo nie pozostawia obojętnym swoją działalnością. Urodziła się 16 grudnia 1940 roku w Łodzi, gdzie zapoczątkowała swoją edukacyjną i zawodową przygodę w świecie ekonomii.
Jako wybitna ekonomistka i polityk, zdobyła uznanie jako wykładowca akademicki, przekazując swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów. Jej osiągnięcia naukowe zostały docenione na wysokim poziomie, co zaowocowało tytułem profesora nauk ekonomicznych.
Janowska ma także bogate doświadczenie polityczne, będąc senatorem w trzech kadencjach, zarówno III, jak i V kadencji Senatu, a także posłanką na Sejm podczas VI kadencji. Jej wkład w polską politykę i ekonomię jest nieoceniony.
Życiorys
Zdzisława Janowska to wybitna postać w dziedzinie nauk ekonomicznych, która ukończyła studia na Wydziale Ekonomiczno-SocjologicznymUniwersytetu Łódzkiego. Jej kariera naukowa rozpoczęła się w 1965 roku, kiedy to podjęła pracę jako pracownik naukowy oraz wykładowca w zakresie zarządzania. W 1972 roku zdobyła stopień doktora nauk ekonomicznych, a 14 lat później uzyskała habilitację, odnosząc wysoki sukces akademicki. W 1990 roku została profesorem nadzwyczajnym, a w 1997 objęła stanowisko kierownika Zakładu Zarządzania Personelem na Uniwersytecie Łódzkim. W 2002 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał jej tytuł profesora nauk ekonomicznych, co stanowiło ważny krok w jej karierze.
Działalność Zdzisławy Janowskiej wykracza daleko poza tradycyjne ramy akademickie. Jest autorką oraz współautorką wielu monografii oraz około stu pięćdziesięciu artykułów naukowych publikowanych w prasie specjalistycznej. Jako ekspert oraz doradca w zakresie polityki gospodarczej, zajmowała się takimi tematami jak restrukturyzacja, prywatyzacja, przeciwdziałanie bezrobociu oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. Jej wkład w rozwój akademicki oraz społeczny jest nieoceniony, a jej współpraca z licznymi ośrodkami naukowymi, w tym z instytutem pracy w Oslo, Sztokholmie oraz Uniwersytetem w Örebro w Szwecji, potwierdza jej międzynarodowy zasięg.
W 1991 roku Zdzisława Janowska zainicjowała bezpłatne kursy dla bezrobotnych kobiet, które miały na celu nauczenie ich, jak założyć własną firmę. Jest również założycielką oraz prezesem Międzynarodowej Fundacji Kobiet w Łodzi, której misją jest promowanie równości kobiet na rynku pracy. Należy do wielu organizacji, w tym NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Łódzkiego, Stowarzyszenia Ordynacka, Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa oraz Polskiego Towarzystwa Prakseologicznego.
W latach 1990–1994 Zdzisława Janowska była radną rady miejskiej w Łodzi, reprezentując Komitet Obywatelski. Od 1993 do 1997 pełniła funkcję senatora III kadencji z ramienia Unii Pracy, gdzie zajmowała się szeregiem ważnych inicjatyw społecznych. Pracowała jako wiceprzewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet i reprezentowała Senat na międzynarodowych sesjach. Posiadając bogate doświadczenie, była również wiceprzewodniczącą Komisji Kwalifikacyjnej do Służby Cywilnej.
W 2000 roku Zdzisława Janowska była członkinią honorowego komitetu wyborczego Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2001 roku powróciła do Senatu na V kadencję, co potwierdziło jej wpływ w polskie życie polityczne. Uczestniczyła w licznych konferencjach organizowanych przez Bank Światowy oraz Europejskie Forum ds. Ludności i Rozwoju, a także była przewodniczącą Polskiego Parlamentarnego Zespołu ds. Ludności i Rozwoju. Pracowała nad ustawą o równym statusie kobiet i mężczyzn, demonstrując swoje zaangażowanie w kwestie równościowe.
Na przestrzeni lat Zdzisława Janowska przeszła przez różne organizacje polityczne, najpierw będąc członkiem Unii Pracy, a później przystępując do założycielskiego komitetu Socjaldemokracji Polskiej, gdzie pełniła funkcję pełnomocnika wojewódzkiego. W 2005 roku bezskutecznie kandydowała do Sejmu z ramienia SDPL. W latach 2006–2007 była radną w sejmiku łódzkim z ramienia Lewicy i Demokratów. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 roku zdobyła mandat poselski, uzyskując 5430 głosów. W kolejnych latach próbowała swoich sił w wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta Łodzi, ale nie uzyskała pozytywnego wyniku.
W kwietniu 2011 roku Zdzisława Janowska przeszła do Klubu Poselskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jednak w wyborach parlamentarnych w październiku 2011 roku nie udało jej się uzyskać reelekcji.
Przypisy
- Serwis PKW – Wybory 2010. [dostęp 17.05.2020 r.]
- Z Ordynacką po władzę, „Dziennik Łódzki” z 07.10.2003 r.
- M.P. z 1999 r. nr 29, poz. 444
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Marian Synowiecki | Marian Miśkiewicz (1921–1995) | Jan Frey-Bielecki | Szlama Nutkiewicz | Tomasz Orłowski | Michalina Tatarkówna-Majkowska | Mirosław Orzechowski | Józef Czaplicki | Innocenty Święcicki | Stanisława Świderska | Piotr Żak | Henryk Obiedziński | Jerzy Drygalski | Dagmara Wieczorek-Bartczak | Zenon Kliszko | Zbigniew Klajnert | Mieczysław Górski | Henryk Trzebiński | Franciszek Kaliszewski | Hanna ZdanowskaOceń: Zdzisława Janowska