Innocenty Ludwik Święcicki, urodzony 17 czerwca 1921 roku w Łodzi, był wybitnym polskim prawnikiem oraz ekonomistą. Jego życie zawodowe oraz działalność społeczna wywarły znaczący wpływ na lokalną społeczność.
Święcicki pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej w Łodzi w latach 1990–1998, co świadczy o jego zaangażowaniu w życie publiczne i chęci wpływania na rozwój swojego miasta. Zmarł 14 kwietnia 2016 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek zawodowy i społeczny.
Życiorys
Innocenty Święcicki, zacny obywatel Łodzi, zdobył wykształcenie w gimnazjum Aleksego Zimowskiego, a następnie kontynuował naukę w Państwowym Humanistycznym Gimnazjum i Liceum Męskim im. Stefana Żeromskiego, położonym przy ul. Ewangelickiej, obecnie znanej jako ul. F. D. Roosevelta. W czasach II wojny światowej opuścił Łódź, podejmując prace w różnych zawodach, takich jak robotnik rolny, tartacznik, pracownik w zakładach BMW w Warszawie, a także nauczyciel tajnego nauczania, funkcjonując na terenie województwa łódzkiego w latach 1940–1945.
Po zakończeniu wojny powrócił do rodzinnego miasta, gdzie objął stanowisko naczelnika wydziału, a później był Kierownikiem Zespołu Ekspertów Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego. W 1948 zdobył dyplom z zakresu prawa i ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim. Podczas studiów aktywnie uczestniczył w działalności koła naukowego „Bratniak”. Jego kariera zawodowa obejmowała również rolę eksperta bankowego w Centrali Banku Inwestycyjnego oraz nauczyciela w Technikum Budowlanym.
W 1963 roku podjął pracę w Wojewódzkiej Komisji Planowania przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi, gdzie pełnił funkcję generalnego projektanta zagospodarowania przestrzennego Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego. Dzięki jego kierownictwu powstał plan zagospodarowania BOP, który został zatwierdzony przez Radę Ministrów. W późniejszym okresie zajmował się sprawami budownictwa w łódzkich bankach oraz był projektantem dla Wojewódzkiej Komisji Planowania. W 1982 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę, jednakże dorywczo pracował jako starszy specjalista w Miejskim Przedsiębiorstwie Elementów Budowlanych oraz w biurze planowania regionalnego, które podpadało pod Rządowe Centrum Planowania Strategicznego.
W latach 1980–1981 Inocenty Święcicki był członkiem zespołu doradczego ds. „Solidarność”, kierowanego przez Romualda Kukołowicza. Ponadto, w latach 1994–2004 pełnił funkcję skarbnika w Związku Gmin Regionu Łódzkiego oraz przewodniczył różnym organom, takim jak Rada Zakładowa Pracowników Banku Inwestycyjnego Oddziału Wojewódzkiego w Łodzi (1956–1961), Komisja Rewizyjna Klubu Inteligencji Katolickiej (1989–2001) oraz Rada Pracownicza przy Miejskim Przedsiębiorstwie Elementów Budowlanych (1985–1989).
W 1990 roku zyskał mandat radnego Rady Miejskiej w Łodzi, w której działał przez dwie kadencje, do 1998 roku, przewodząc pracom Komisji Finansów i Budżetu oraz pełniąc funkcje w Komisji Nagród i Komisji Rozwoju i Działalności Gospodarczej.
Życie prywatne
Był synem Ludwika Święcickiego, ekonomisty, oraz Wacławy Święcickiej, z domu Strupczewskiej. Jego żona, Ada Zofia Święcicka, nosiła panieńskie nazwisko Kuhn, i przeżyła go, umierając w 2015 roku. Innocenty Święcicki spoczywa w części rzymskokatolickiej Starego Cmentarza w Łodzi.
Przyjaźń z Karlem Dedeiciusem towarzyszyła mu od dzieciństwa aż do ostatnich dni życia.
Wyróżnienia
Innocenty Święcicki to postać, której osiągnięcia zostały docenione przez różne instytucje i organizacje. Wymieniając jego wyróżnienia, można zauważyć szereg prestiżowych odznaczeń przyznawanych na przestrzeni lat.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2008),
- Odznaka Honorowa Samorządu Łódzkiego,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Nagroda Miasta Łodzi,
- I nagroda Centrali Banku Inwestycyjnego w konkursie na najlepsze opracowanie ekonomiczne w kraju za opracowanie pt. „Ocena zdolności produkcyjnych i wykorzystywania zaplecza produkcyjno-usługowego przedsiębiorstw budowlano-montażowych województwa łódzkiego”.
Przypisy
- a b c Ludwik Święcicki (1852 – 1922): Genealogiczne podróże [online], kielakowie.com [dostęp 23.05.2023 r.]
- a b c d e f g h i j Andrzej H.T.A.H.T. Święcicki, Historia Herbu Rodowego Jastrzębiec, czyli saga Rodu Święcickich IX-XXI w. [online], 2010 [dostęp 23.05.2023 r.] (pol.).
- a b c d e f g h i Mieczysław J.M.J. Gumola, Długa podróż, „Ziemia Łódzka” (2), 02.2017 r. ISSN 1640-9337.
- Nagrody Miasta Łodzi [online], BIP ŁÓDŹ [dostęp 16.05.2023 r.] (pol.).
- a b c Innocenty Ludwik Święcicki i Ada Zofia Święcicka (z domu Kuhn) Rodzina: Genealogiczne podróże [online], kielakowie.com [dostęp 16.05.2023 r.] .
- a b c d Język rosyjski poznałem w łagrze [online], Rzeczpospolita [dostęp 23.05.2023 r.] (pol.).
- 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego, Urząd Miasta Łodzi, 2020 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Stanisława Świderska | Jan Holcgreber | Michał Seweryński | Cwi Zamir | Adam Ginsbert | Eugeniusz Ajnenkiel | Jerzy Hardie-Douglas | Bronisław Krauze | Zofia Grzesik | Lucjan Lik | Józef Czaplicki | Mirosław Orzechowski | Michalina Tatarkówna-Majkowska | Tomasz Orłowski | Szlama Nutkiewicz | Jan Frey-Bielecki | Marian Miśkiewicz (1921–1995) | Marian Synowiecki | Zdzisława Janowska | Piotr ŻakOceń: Innocenty Święcicki