Zbigniew Klajnert


Zbigniew Klajnert, urodzony 8 stycznia 1936 roku w Łodzi, to postać o znaczącym wpływie w dziedzinie geografii oraz polityki lokalnej. W swojej karierze pełnił rolę zarówno wykładowcy, jak i samorządowca, angażując się w sprawy swojego miasta.

Jako wieloletni radny Łodzi, miał okazję wprowadzać zmiany i inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Dodatkowo, jego doświadczenie obejmuje pełnienie funkcji doradcy prezydenta Łodzi ds. nauki i szkolnictwa wyższego, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój edukacji i nauki w regionie.

Życiorys

W 1959 roku Zbigniew Klajnert z powodzeniem zakończył studia z zakresu geografii na Uniwersytecie Łódzkim, a po tym etapie podjął dalsze kształcenie, uzyskując stopień doktora w Instytucie Geografii Polskiej Akademii Nauk. W późniejszym czasie dokonał także habilitacji.

Jego obszar zainteresowań i badań naukowych obejmuje geografię fizyczną, geomorfologię oraz paleogeografię czwartorzędu. W szczególności koncentruje się na zagadnieniach związanych z kształtowaniem rzeźby terenu podczas zaniku lądolodu warty, jak również na geomorfologii krajów skandynawskich oraz geografii regionu łódzkiego.

Był aktywnym członkiem Wydziału VII – Nauk o Ziemi i Nauk Górniczych Polskiej Akademii Nauk. W okresie od 1982 do 1996 roku pełnił funkcję profesora oraz kierownika Zakładu Geomorfologii na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. W czasie swojej kariery naukowej promował pięć prac doktorskich oraz był recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych.

W czasach III Rzeczypospolitej Zbigniew Klajnert zaangażował się w działalność polityczną w łódzkim samorządzie, reprezentując Łódzkie Porozumienie Obywatelskie. W 2002 roku udało mu się zdobyć mandat radnego jako przedstawiciel Ligi Polskich Rodzin. W tym samym roku bezskutecznie kandydował na urząd prezydenta miasta, uzyskując 6,56% głosów w wyborach.

W 1993 roku Zbigniew Klajnert był kandydatem ZChN na ministra kultury i sztuki, ale decyzję o jego nominacji podjął Lech Wałęsa, która nie okazała się korzystna. W 2007 roku przyjął rolę doradcy prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego. Uznanie za jego wkład w rozwój kraju przyszło w 2009 roku, kiedy to został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje Zbigniewa Klajnerta, które dotyczą różnych aspektów badań geograficznych i geologicznych w Polsce.

  • Geneza Wzgórz Domaniewickich i uwagi o sposobie zaniku lodowca środkowopolskiego, wydane przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w Łodzi w 1966 roku,
  • Górnoplejstoceńskie osady doliny Bobrówki koło Łowicza i ich zawartość malakologiczna, również opublikowane przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe, tym razem w Krakowie w 1972 roku,
  • Zanik lodowca warciańskiego na Wysoczyźnie Skierniewickiej i jej północnym przedpolu/Waning of the Warta ice-sheet on the Skierniewice Interfluve and its northern foreland, wydane przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu w 1978 roku.

Przypisy

  1. Odznaczenia podczas uroczystości w Łodzi. prezydent.pl, 12.12.2009 r. [dostęp 02.09.2024 r.]
  2. Zgoda na Przymierze, „Rzeczpospolita”, nr 141 (3790), 1994, s. 2.
  3. Serwis PKW – Wybory 2002.

Oceń: Zbigniew Klajnert

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:16