Leon Kasman, znany również pod różnymi pseudonimami takimi jak „Adam”, „Bolek”, „Janowski” oraz „Zygmunt”, urodził się 28 października 1905 roku w Łodzi. Zmarł 12 lipca 1984 roku w Warszawie.
Był kluczową postacią w polskim ruchu komunistycznym, pełniąc wiele ważnych funkcji w okresie powojennym. W latach 1948–1953 pełnił rolę pierwszego redaktora naczelnego dziennika „Trybuna Ludu”, który stanowił organ Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KC PZPR). Jego działalność w tej roli miała znaczący wpływ na kształtowanie się propagandy partii oraz na informowanie społeczeństwa o bieżących wydarzeniach politycznych.
Dodatkowo, Kasman zasiadał w Krajowej Radzie Narodowej w latach 1945–1947 oraz był posłem w Sejmie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w pierwszej, trzeciej i czwartej kadencji, w latach 1952–1956 oraz 1961–1969. Jego działalność w tych instytucjach potwierdza jego silną pozycję na scenie politycznej Polski tamtego okresu.
Życiorys
Leon Kasman, syn kupca Abrama, już jako młody człowiek podążał za śladami swojego ojca. Po ukończeniu gimnazjum został zapisany na wydział handlowy Wyższej Szkoły Realnej Zgromadzenia Kupców w Łodzi, jednak jego droga w edukacji nie potoczyła się zgodnie z planem. W wieku zaledwie 14 lat zaangażował się w lewicowy ruch polityczny, co okazało się kluczowym momentem w jego życiu. W 1920 roku dołączył do Rosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików). Niecałe dwa lata później, mając zaledwie 17 lat, został aresztowany, jednocześnie stając się członkiem egzekutywy Związku Młodzieży Komunistycznej w łódzkim regionie oraz Komunistycznej Partii Robotniczej Polski.
Po wyjściu z aresztu podjął studia w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie, będąc aktywnym członkiem koła studentów Związku Młodzieży Komunistycznej oraz przewodniczącym Warszawskiego Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Życie”. W 1925 roku rozpoczął pracę w Wydziale Zawodowym Komitetu Warszawskiego Komunistycznej Partii Polski, a w latach 1927-1934 był funkcjonariuszem KPP. Po przystąpieniu do ultralewicowej frakcji „mniejszości” w partii, został aresztowany w 1928 roku i skazany na cztery lata więzienia, jednak po amnestii wyrok ten skrócono do dwóch lat. W okresie więzienia przebywał m.in. na Pawiaku. Po zwolnieniu w 1930 roku, objął stanowisko sekretarza Komitetu Okręgowego KPP Zagłębia Dąbrowskiego.
Kasman uczestniczył w V Zjeździe KPP w Peterhofie w 1930 roku, a od końca tego samego roku został sekretarzem Komitetu Okręgowego na Górnym Śląsku. Wiosną 1931 roku znowu został aresztowany i skazany na sześć lat ciężkiego więzienia. Po uzyskaniu trzymiesięcznego urlopu zdrowotnego w czerwcu 1934 roku, wyjechał do ZSRR, gdzie wykładał na kursach polskich Kominternu, ucząc m.in. Władysława Gomułkę.
W 1936 roku pełnił rolę instruktora w Komitecie Centralnym KPP, a jego działalność w partii zakończyła się kolejnym wyrokiem pięciu lat więzienia. Po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę, Kasman znalazł się w Lwowie, gdzie, przez pewien czas mieszkał z Gomułką. Po ataku Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941 roku, został ewakuowany na wschód, gdzie odniósł rany podczas transportu, a następnie umieszczono go w izbie chorych w Dunajewce. W 1941 roku powołano go na instruktora Wydziału Kadr Kominternu, mającego na celu opiekę nad byłymi członkami KPP.
Od lipca 1943 roku zaangażował się w radziecki oboz partyzancki na Białorusi, gdzie przygotowywał Polską Partię Robotniczą do działań. W styczniu 1944 roku powrócił do Lubelszczyzny, by nawiązać kontakt z Komitetem Centralnym PPR, przekazując dokumenty oraz.listy, między innymi od Pawła Findera. Kasman rósł w siłę w Lubelszczyźnie, stanowiąc niezależny punkt łączności z Moskwą, jednak odmawiał podporządkowania się kierownictwu PPR, argumentując, że polecenia powinien przyjmować tylko z Moskwy.
W okresie działania w Armii Ludowej pod dowództwem Mieczysława Moczara, został ranny w nogę podczas niemieckiej obławy 15 marca 1944 roku. Po wojnie, 8 września 1944 roku, objął stanowisko redaktora naczelnego „Trybuny Wolności”. Od października 1944 roku do lutego 1945 roku pełnił funkcję kierownika Wydziału Propagandy KC PPR w Lublinie, co wiązało się z nadzorowaniem czasopism takich jak „Głos Ludu” oraz „Trybuna Wolności”. Następnie, od marca 1945 do lutego 1946 roku, był kierownikiem Wydziału Organizacyjnego KC PPR.
W latach 1945-1948 był członkiem KC PPR, a po powstaniu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej do listopada 1968 roku zasiadał w Komitecie Centralnym tej partii. Jako poseł na Sejm PRL, reprezentował różne okręgi w trzech kadencjach. Ponadto pełnił rolę zastępcy przewodniczącego Centralnego Urzędu Planowania oraz dyrektora Spółdzielni Wydawniczej „Książka”. Kasman przez pewien czas pełnił też obowiązki redaktora naczelnego „Trybuny Ludu”, jednak w grudniu 1953 roku został usunięty z tego stanowiska w związku z narastającymi w partii konfliktami.
W 1955 roku został mianowany wiceministrem przemysłu lekkiego, a od lutego 1956 roku do stycznia 1957 roku pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. Zaliczał się do frakcji „puławian”. W 1957 roku znów objął stanowisko redaktora naczelnego „Trybuny Ludu”, a w 1967 roku został z niego odwołany. Na koniec kariery, w maju 1968 roku, został wiceprezesem Narodowego Banku Polskiego, po czym przeszedł na emeryturę.
Odznaczenia
Leon Kasman otrzymał liczne odznaczenia, które świadczą o jego wkładzie w działalność społeczną i patriotyczną. Wśród nich znajdują się:
- Order Sztandaru Pracy I klasy, przyznany mu dwukrotnie,
- Order Krzyża Grunwaldu III klasy,
- Pamiątkowy Medal z okazji 40. rocznicy powstania Krajowej Rady Narodowej, który otrzymał w 1983 roku,
- wiele innych odznak i wyróżnień.
Życie prywatne
Leon Kasman był osobą, która w swojej rodzinie miała silne powiązania z różnymi organizacjami i ruchami politycznymi. Był żonaty z Lidią Cederbaum, znaną również jako Chawa Lea (1912–1960), która angażowała się w działalność KZMP, KPP, PPR i Związku Patriotów Polskich. Po jej śmierci ożenił się z Zofią Smosarską-Kasman, z domu Malarską (1919–2005).
Kasman zmarł w 1984 roku, a jego ostatnim miejscem spoczynku stał się cmentarz komunalny na Powązkach, gdzie został pochowany w kwaterze A32-tuje-6. Po jego śmierci, obok niego znalazła wieczny spoczynek także jego żona Zofia.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Bronisław Gabara | Aleksander Burski | Bolesław Fichna | Hanna Zdanowska | Franciszek Kaliszewski | Henryk Trzebiński | Mieczysław Górski | Zbigniew Klajnert | Zenon Kliszko | Dagmara Wieczorek-Bartczak | Marek Nowicki (działacz społeczny) | Mieczysław Broński-Warszawski | Marek Markiewicz | Sławomir Cytrycki | Władysław Bieńkowski | Piotr Dmochowski-Lipski | Józef Kieszczyński | Robert Satanowski | Włodzimierz Nykiel | Grzegorz PalkaOceń: Leon Kasman