UWAGA! Dołącz do nowej grupy Łódź - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Stefan Derkowski


Stefan Derkowski, urodzony 20 sierpnia 1899 roku w Łodzi, a zmarły 25 kwietnia 1964 roku w tym samym mieście, to wybitny polski architekt, który swoje życie i twórczość w pełni poświęcił Łodzi.

Był synem znanego łódzkiego mistrza murarskiego Konstantego Derkowskiego oraz Magdaleny z Bujakiewiczów, co z pewnością miało wpływ na jego późniejsze zainteresowanie architekturą i budownictwem.

Studia i praca

Architekturę studiował w latach 1921–1930 na Politechnice Warszawskiej. W Łodzi rozpoczął swoją karierę zawodową w 1932 roku, gdzie objął stanowisko szefa budownictwa Dowództwa IV Okręgu Korpusu Wojska Polskiego. W 1937 roku pełnił funkcję wiceprezesa w łódzkim oddziale Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Po zakończeniu II wojny światowej, wykładał architekturę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, znanej obecnie jako Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 1949–1952 pełnił tam także rolę dziekana Wydziału Architektury Wnętrz. Po okresie w tej instytucji, prowadził wykłady na Politechnice Łódzkiej oraz zdobył doświadczenie w pracy w biurze architektonicznym.

Dorobek twórczy w Łodzi

W roku 1933, Stefan Derkowski przystąpił do realizacji projektu zespołu obiektów sportowych dla wojska. Wśród nich znajdowała się znaczna hala sportowa, która została usytuowana w pobliżu parku ks. J. Poniatowskiego. Proces budowlany rozpoczął się 3 września 1934 roku, a werdykt końcowy przyszłej hali został wydany 15 czerwca 1937 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 306 000 zł. Po zakończeniu II wojny światowej, budynek ten zyskał nową funkcję i stał się halą zdjęciową Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Obecnie znana jest jako hala Opus Film oraz Telewizji Toya.

Warto odnotować, że Stefan Derkowski również zaprojektował kamienicę przy ul. Gdańskiej 116. Ten narożny budynek z lat 1936–1937 charakteryzuje się uskokowo zakomponowanym narożnikiem, łączącym elementy ekspresjonizmu z wtedy rozwijającym się „Stylem 1937 r.”


Oceń: Stefan Derkowski

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:6