Władysław Łapot


Władysław Łapot, urodzony 5 czerwca 1909 roku w Łodzi, to postać, która pozostaje w pamięci jako odważny oficer lotnictwa związany z Polskimi Siłami Powietrznymi w Wielkiej Brytanii. Jako strzelec-radiotelegrafista w 300 dywizjonie bombowym Ziemi Mazowieckiej, w znaczący sposób wpłynął na przebieg działań wojennych podczas II wojny światowej.

Władysław Łapot brał udział w kampanii wrześniowej, walcząc o wolność swojego kraju w trudnych czasach. Jego odwaga i poświęcenie zostały docenione, co zaowocowało przyznaniem mu Orderu Virtuti Militari, jednego z najwyższych odznaczeń wojskowych w Polsce.

Zmarł 17 stycznia 2010 roku w Ickenham, pozostawiając po sobie niezatarte ślady heroizmu oraz oddania w służbie swojej ojczyźnie.

Życiorys

Władysław Łapot, absolwent Szkoły Powszechnej nr 16 w Łodzi, ukończył ją w 1924 roku. Początkowo pracując jako ślusarz, w 1931 roku w trybie eksternistycznym zdobył dyplom Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. W tym samym roku został powołany do służby wojskowej i przydzielony do 4 pułku lotniczego w Toruniu, gdzie ukończył kursy w zakresie radiomechaniki oraz podoficerski.

W 1932 roku Łapot otrzymał przydział do 43 eskadry obserwacyjnej, gdzie latał na samolotach Lublin R.XIII. Zaledwie trzy lata później, w 1935 roku, przeniesiono go do 1 pułku lotniczego w Warszawie. Służąc w 211 i 215 eskadrach bombowych, zdobył kolejne umiejętności, dotyczące prowadzenia obsługi lotniczej, takich jak radiooperatorzy, strzelcy pokładowi i radiomechanicy zawodowi, latając na maszynach PZL.23 Karaś.

W marcu 1939 roku, po rozwiązaniu 215 eskadry, personel tej jednostki został przeniesiony do 217 eskadry bombowej, która była wyposażona w bombowce PZL.37 Łoś. W składzie 217 eskadry (następnie przenumerowanej na 17 eskadrę) w stopniu kaprala, Władysław uczestniczył w działaniach bojowych w we wrześniu 1939 roku. Wziął udział w jednym locie bojowym, a po 17 września przekroczył granicę rumuńską. Dnia 5 listopada zaokrętował się na statek, który z kursował do Francji.

Bez nadziei na powrót do czynnej służby wojskowej, 2 stycznia 1940 roku Łapot odpłynął do Wielkiej Brytanii, gdzie dołączył do Polskich Sił Powietrznych. Otrzymał numer służbowy P-2663, a po zakończeniu szkolenia, min. w 18 OTU w Bramcote, 8 lipca tego samego roku został przydzielony do 300 dywizjonu bombowego Polskich Sił Powietrznych. Jako strzelec pokładowy samolotu Fairey Battle brał udział w swoim pierwszym locie bojowym, który odbył się w nocy z 14 na 15 sierpnia 1940 roku, kiedy to bombardował niemieckie barek desantowe pod Boulogne-sur-Mer.

W czasie bitwy o Anglię, Łapot odbył jeszcze dwa loty bojowe. Po zmianie sprzętu w 300 dywizjonie na bombowce Vickers Wellington, uczestniczył w atakach na cele w Niemczech i na terenach okupowanych od grudnia 1940 do sierpnia 1941 roku. Latał nad takimi miejscami jak Antwerpia, Brest, Hamburg, Bremen, Kolonia, Duisburg, Frankfurt i Hanower. Po zakończeniu swojej tury lotów operacyjnych, został przeniesiony do 18 OTU w roli instruktora, gdzie jeszcze dwukrotnie wziął udział w lotach bojowych.

W styczniu 1943 roku zgłosił się jako ochotnik do British Overseas Airways Corporation, a od kwietnia 1943 roku latał w Return Ferry Service. W kolejnym roku ukończył kurs oficerski i awansował do stopnia podporucznika. Po zakończeniu działań wojennych, zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii i odszedł z służby w stopniu kapitana, pracując następnie jako radiotelegrafista w BOAC do końca lat 50.

Wraz ze swoją żoną Alicją, która była byłą więźniarką obozu koncentracyjnego, osiedlił się w Ruislip, a następnie w Ickenham, na zachodnich obrzeżach Londynu. W 1958 roku przeszedł na emeryturę i aktywnie uczestniczył w życiu lokalnej Polonii. Ostatecznie, będąc w stanie spoczynku, awansował do stopnia podpułkownika. Zmarł 17 stycznia 2010 roku w Ickenham, a jego miejsce spoczynku znajduje się na miejscowym cmentarzu.

Ordery i odznaczenia

W trakcie swojej służby, Władysław Łapot zdobył liczne odznaczenia, które świadczą o jego poświęceniu oraz oddaniu w służbie państwowej. Oto niektóre z nich:

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 9072,
  • Krzyż Walecznych – przyznany czterokrotnie,
  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami,
  • Medal Lotniczy – przyznany czterokrotnie,
  • Polowy Znak Strzelca Radiotelegrafisty nr 24.

Przypisy

  1. Władysław Łapot. Polskie Siły Powietrtzne w II wojnie światowej. [dostęp 21.01.2021 r.]
  2. Łapot Władysław. Lista Krzystka. [dostęp 21.01.2021 r.]
  3. a b Krzystek 2012 ↓, s. 353.
  4. a b Krzystek 2012 ↓, s. 352.

Oceń: Władysław Łapot

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:8