Maryla Biedermann, właściwie znana jako Maryla Kaiserbrecht, to postać o niezwykłej historii. Urodziła się 9 marca 1914 roku w Łodzi, gdzie również spędziła większość swojego życia. Zmarła tragicznie 24 stycznia 1945 roku w tym samym mieście.
Była nie tylko działaczką niepodległościową, ale również osobą pochodzenia niemieckiego, co czyni jej działalność jeszcze bardziej znaczącą w kontekście historycznym. Maryla Biedermann nazywana była także „Lili”, co podkreśla jej unikalną tożsamość oraz zaangażowanie w dążenie do wolności swojej ojczyzny.
Życiorys
Maryla Biedermann wywodziła się z rodziny o niemieckich korzeniach, która osiedliła się na ziemiach polskich w XVIII wieku. Była córką Bruno Biedermanna – fabrykanta z Łodzi, który prowadził rodzinne zakłady „R. Biedermann”. Bruno był również żołnierzem w polskim wojsku, posiadającym stopień kapitana, a także doktorem filozofii i socjologii gospodarczej. Jej matką była Luiza, z domu Stegmann. Maryla miała siostrę, Adalisę Klarę, urodzoną w 1911 roku.
Maryla Biedermann ukończyła gimnazjum prowadzone przez Z. Pętkowską i W. Macińską w Łodzi. Następnie kontynuowała naukę w szkołach dla dziewcząt w Wielkiej Brytanii oraz w Wiedniu. Warto zauważyć, że była członkinią Łódzkiego Klubu Jazdy Konnej, a także aktywnie angażowała się w harcerstwo oraz Przysposobienie Obronne Kobiet.
W obliczu II wojny światowej, Maryla brała udział w działaniach mających na celu pomoc mieszkańcom Łodzi oraz rannym żołnierzom. W listopadzie i grudniu 1939 roku działała w Komitecie Pomocy Polskim Więźniom Radogoszcza, gdzie miała okazję poznać Alfreda Kaiserbrechta, swojego przyszłego męża. Para zaangażowała się w działalność w ruchu oporu, wstępując do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), Służby Zwycięstwu Polski (SZP) oraz Armii Krajowej (AK).
W celu uniknięcia podpisania volkslisty, Maryla opuściła Łódź w lipcu 1940 roku, co również uczynił jej ojciec, obawiając się o swoje życie i majątek. Mimo zamierzeń, nie dotarła do pracy w sklepie konfekcyjnym w Sosnowcu, zatrzymując się u przyjaciółki w Kamieńsku, gdzie wyrobiła fałszywe dokumenty. Następnie przeniosła się do Radomia, gdzie podjęła pracę jako maszynistka. Tam, przy użyciu fałszywego nazwiska, wzięła ślub z Kaiserbrechtem. Równocześnie, Maryla zmieniła wyznanie z ewangelickiego na rzymskokatolickie. W Radomiu małżonkowie angażowali się w Akcję N, tworząc i tłumacząc ulotki antyhitlerowskie.
12 kwietnia 1942 roku Maryla została aresztowana wraz z mężem w związku z oskarżeniami o działalność w ruchu oporu. W radomskim więzieniu spędzili kilka miesięcy, gdzie byli poddawani torturom oraz odmówili podpisania volkslisty. Później przeniesiono ich do więzienia na Pawiaku w Warszawie, gdzie, z przymusu, podpisali volkslistę za zgodą dowództwa Armii Krajowej. Ostatecznie Maryla została zwolniona z więzienia przy ul. Gdańskiej, będąc chora na błonicę, dokładnie 19 listopada 1942 roku. Po tym wydarzeniu, zawarła oficjalny związek małżeński z Alfrediem.
Maryla Biedermann została ponownie aresztowana 27 września 1943 roku w związku z zatrzymaniem swojego kuzyna, Zygmunta Lorentza, który organizował tajne nauczanie w Łodzi. W więzieniu przy ul. Gdańskiej 13 była poddawana torturom w celu wydobycia informacji o konspiracji. W wyniku ewakuacji więźniarek, 17 stycznia 1945 roku, związanej ze zbliżaniem się Armii Czerwonej, Maryla zdołała uciec w okolicach Pabianic. Po pobycie w więzieniu zmagała się z gruźlicą oraz krwotokami z płuc.
Śmierć
Rodzina Biedermannów, po wkroczeniu Armii Czerwonej oraz Ludowego Wojska Polskiego do Łodzi, była zmuszona do szybkiego opuszczenia swojego pałacu, zabierając ze sobą jedynie to, co mogło zmieścić się w walizkach. Interwencja robotników z fabryki Biedermanna pozwoliła im na dodatkowe 24 godziny na ucieczkę. Tragicznie, Maryla Biedermann została zastrzelona przez swojego ojca, który najpierw zabił jej matkę, a potem popełnił samobójstwo, pozostawiając list z instrukcjami dotyczącymi ich pochówku. Ciała matki i córki znaleziono dopiero 25 stycznia 1945 roku i pochowano w ogrodzie pałacowym. Wiosną 1977 roku robotnicy odnaleźli ich szczątki podczas prac ziemnych przy budowie podziemnej sieci telefonicznej w pałacu Bidermannów. Następnie przeprowadzono ekshumację, a ich zwłoki pochowano w rodzinnym grobowcu na Starym Cmentarzu w ewangelickiej części cmentarza.
Upamiętnienie
W 2019 roku odnaleziono obraz namalowany przez Wacława Dobrowolskiego w 1928 roku, który przedstawia jedną z dwóch sióstr – Marylę lub Adalisę. W 2021 roku Telewizja Polska zaczęła prace nad dokumentem poświęconym Maryli Biedermann, noszącym tytuł „Wybrała Polskę”.
Przypisy
- WiesławW. Pierzchała, Sensacyjne odkrycie portretu córki Brunona Biedermanna [online], Dziennik Łódzki, 14.11.2019 r. [dostęp 12.11.2021 r.] (pol.).
- Zdarzyło się w Łodzi: historia rodziny Biedermannów [online], archive.md, 11.09.2017 r. [dostęp 12.11.2021 r.] .
- a b c d e f g h i j k Historia Łodzi: dlaczego zginęli Biedermannowie? – Dzienniklodzki.pl [online], archive.md, 11.09.2017 r. [dostęp 12.11.2021 r.] .
- Biedermannowie – historia tragiczna [online], bujamsiewlodzi.pl, 11.09.2017 r. [dostęp 12.11.2021 r.] .
- Monik@, baedeker łódzki: BIEDERMANNOWIE – HISTORIA RODZINY i...fabryki [online], baedeker łódzki, 04.11.2014 r. [dostęp 11.09.2017 r.] .
- Kartka z kalendarza. Kim był Robert Biedermann? Sprawdź! [online], Urząd Miasta Łodzi [dostęp 12.11.2021 r.] (pol.).
- Maryla Kaiserbrecht [online], geni_family_tree [dostęp 12.11.2021 r.] (pol.).
- Pamiętamy Maryla Keiserbrecht [online], Szkoła Podstawowa nr 40 w Łodzi [dostęp 12.11.2021 r.] (pol.).
- a b PrzemysławP. Waingertner, Historie znad Łódki, czyli 47 opowieści z dziejów Ziemi Obiecanej, Agencja Reklamowa Grafservice, 2009 r.
- a b c d e f g h i j k l WandaW. Kuźko, Biermannowie. Dzieje rodziny i fortuny, 1730-1945, Łódź 2000 r.
- Telewizja PolskaT.P. S.A, Telewizja Polska kręci film o Maryli Biedermann [online], lodz.tvp.pl [dostęp 12.11.2021 r.] (pol.).
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Daniel Piękniewski | Paweł Janeczek | Konstanty Kononowicz | Józef Sierociński | Ryszard Szuster (generał MO) | Eugeniusz Jan Smoliński | Eufemia Malinowska | Feliks Libert | Józef Strzelczyk | Władysław Szybylski | Zygmunt Krauze (oficer) | Jerzy Jakubiec | Aleksander Petelewicz | Stanisław Owsianka | Jan Najder | Ryszard Korzański | Władysław Łapot | Andrzej Szcześniak (generał) | Władysław Bromiński | Jan JokielOceń: Maryla Biedermann