Alfred Nowacki


Alfred Nowacki, znany również pod pseudonimami „Piąty”, „Kapitan Nemo” oraz „Kwatermistrz”, to postać, która pozostawiła trwały ślad w historii Polski. Urodził się 13 października 1896 roku w Łodzi i zmarł tragicznie 19 stycznia 1945 roku w Skarszewie. Był nie tylko oficerem rezerwy Wojska Polskiego, ale także fabrykantem i aktywnym działaczem konspiracyjnym w czasie II wojny światowej.

Nowacki był synem Teofila oraz Emmy, która wywodziła się z niemieckiej rodziny. Po ukończeniu gimnazjum w Łodzi, jego rodzina przeniosła się w okolice Warszawy. W młodym wieku odbył kursy dla podchorążych, co stanowiło fundament jego późniejszej kariery wojskowej. Około roku 1929 związał się z wywiadem wojskowym, co miało istotny wpływ na jego dalsze losy. W 1930 roku udał się do Berlina, gdzie rozpoczął działalność w handlu oraz współpracował z polskim wywiadem. Interesujące jest, że w 1940 roku, jako Niemiec, powrócił do Kalisza.

Warto zauważyć, że według niektórych źródeł, jego rodzice wyemigrowali na początku XX wieku z Łodzi do Niemiec, gdzie Nowacki spędził swoje wczesne lata i ożenił się. Istniały plotki o jego związku małżeńskim z rodziną marszałka III Rzeszy, Hermanna Göringa, aczkolwiek szczegóły tej relacji pozostają niejasne.

W 1940 roku Alfred Nowacki nabył jeden z dwóch starych browarów we wsi Winiary pod Kaliszem, gdzie utworzył fabrykę przetwórstwa spożywczego. W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność Armii Krajowej, stając się jedną z kluczowych postaci w strukturach AK w Kaliszu. Jego fabryka, znana pod kryptonimem „Podlasie”, była tajną placówką wywiadowczą Wydziału Wywiadu Ofensywnego Komendy Głównej AK, której funkcjonowanie obejmowało m.in. zapewnienie schronienia osobom ściganym przez Gestapo oraz zdekonspirowanym członkom AK.

Nowacki został aresztowany podczas masowych zatrzymań przeprowadzonych przez Gestapo w dniach 2 i 3 marca 1944 roku. Wkrótce potem stanął przed obliczem Sądu Ludowego z Berlina (Volksgerichtshofu) w Kaliszu, gdzie został osądzony za zdradę i szpiegostwo. Został skazany na karę śmierci.

Na tragiczne zakończenie jego życia wpłynęły wydarzenia z 19 stycznia 1945 roku, kiedy to Alfred Nowacki został rozstrzelany w lesie koło Skarszewa razem z 56 innymi członkami opozycji antyhitlerowskiej. Po wojnie, 6 kwietnia 1945 roku, po ekshumacji i identyfikacji zwłok, został pochowany w osobnym grobie na cmentarzu Tynieckim w Kaliszu.

Przypisy

  1. Marek Ney-Krawczyk: Komenda Główna Armii Krajowej 1939-1945. Warszawa: Insytut Wydawniczy PAX, 1990, s. 96. ISBN 83-211-1055-X.
  2. Woźniak (red.) 1998, s. 385-386.

Oceń: Alfred Nowacki

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:22