Robert Staniszewski (pułkownik)


Robert Staniszewski, który urodził się 15 listopada 1925 roku w Nietulisku Dużym, a zmarł 7 marca 1988 roku w Szczecinie, był wybitnym przedstawicielem Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, znanym jako pułkownik.

Obok kariery wojskowej, Staniszewski był również cybernetykiem oraz profesorem zwyczajnym, posiadającym tytuł doktora habilitowanego. Jego praca dydaktyczna oraz badawcza miała miejsce w uznanej uczelni – Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju nauki i techniki wojskowej.

Życiorys

Robert Staniszewski urodził się w Nietulisku Dużym, w powiecie opatowskim, na terenie Kielecczyzny jako syn Stanisława oraz Julii z Korzeniowskich. W okresie niemieckiej okupacji podjął naukę zawodu tokarskiego w zakładach metalurgicznych w Starachowicach. Po zakończeniu II wojny światowej, w czerwcu 1945, rozpoczął swoją wojskową karierę w ludowym Wojsku Polskim. Początkowo pracował jako technik konstruktor w Zakładach Naprawczych Lotniczych w Dęblinie, gdzie służył aż do 1949 roku.

W 1947 roku awansował do stopnia podporucznika, a dwa lata później uzyskał tytuł porucznika. W latach 1949-1956 Staniszewski pełnił funkcje techniczne w jednostkach należących do Instytutu Techniki Lotniczej. Równolegle, od 1952 roku, studiował na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej, gdzie w 1953 roku osiągnął stopień kapitana. Dwa lata później, w 1956 roku, zakończył studia, uzyskując dyplom inżyniera mechanika w zakresie eksploatacji samolotów. W tym samym roku zaczynał pracę jako asystent, a od 1958 był starszym asystentem w Wojskowej Akademii Technicznej WAT.

W latach 1959-1962 Staniszewski kierował laboratorium pomiarów i automatyki na tej uczelni. W październiku 1962 uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk technicznych, prezentując pracę dyplomową zatytułowaną „O zagadnieniu wyznaczenia optymalnych i krytycznych parametrów pracy nieizobarycznego silnika rakietowego na paliwo ciekłe z dyszą rozwartą”, której promotorem był Ryszard Szymanik.

W 1962 roku został mianowany docentem na Wydziale Mechanicznym, równocześnie uzyskując stopień podpułkownika. Rok 1968 był dla niego przełomowy, bowiem awansował na pułkownika oraz objął stanowisko zastępcy kierownika Instytutu Techniki Lotniczej i Rakietowej. W latach 1970-1977 kierował Zakładem Automatyki i Dynamiki Układów, równolegle prowadząc wykłady w innych uczelniach, takich jak Wyższa Szkoła Marynarki Wojennej w Gdyni (1968-1973), Wyższa Oficerska Szkoła Lotnicza w Dęblinie (1970-1972) oraz na Politechnice Warszawskiej (1970-1975).

W maju 1973 roku habilitował się, przedstawiając rozprawę zatytułowaną „Synteza pewnego dynamicznego modelu optymalizacji złożonych układów cieplnych”. W 1977 objął kierownictwo Katedry Układów Sterowania WAT, a w 1979 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1985 roku – profesorem zwyczajnym. Staniszewski przez krótki okres (1979-1980) pełnił także kierownictwo Instytutu Techniki Rakietowej na WAT.

Jego specjalizacja koncentrowała się na badaniach związanych z teorią sterowania, cybernetyką techniczną oraz metodologią projektowania, w szczególności na powiązaniach automatyki i teorii sterowania systemów z ich konstrukcją. Był twórcą nowych systemów sterowania zintegrowanego oraz autorem innowacyjnych modeli dynamiki w projektowaniu rozwojowym. Staniszewski opublikował przeszło 200 prac naukowych oraz popularnonaukowych, w tym 20 podręczników i skryptów, takich jak:

  • Cybernetyka systemów projektowania (1980),
  • Sterowanie zespołów napędowych: projektowanie, konstrukcja i eksploatacja (1980),
  • Rozwój systemów projektowania (1981),
  • Cybernetyczna teoria projektowania (1986),
  • Teoria systemów (1988).

W 1985 roku Staniszewski zorganizował w Warszawie międzynarodową konferencję «Cybernetics–85», a w 1986 roku po raz pierwszy zainicjował konwersatorium poświęcone sztucznej inteligencji, co miało istotny wpływ na rozwój tej dziedziny w kontekście robotyki oraz metodologii projektowania w Polsce. Był redaktorem naczelnym kwartalnika Postępy Cybernetyki oraz serii wydawniczej Cybernetyka, a także stałym recenzentem amerykańskiego czasopisma Mathematical Review.

Staniszewski był członkiem Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Automatyki i Robotyki PAN, a także przewodniczył Radzie Naukowej Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Zakładów Metalowych w Skarżysku Kamiennej. Angażował się w działalność w dziewięciu radach naukowych związanych z technicznymi instytutami i uczelniami, a także pełnił funkcje konsultanta w różnych biurach projektowych oraz konstrukcyjnych. Był członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich (SIMP), w którym w latach 1966-1972 zasiadał w Zarządzie Oddziału Warszawskiego. Od 1970 roku brał czynny udział w Polskim Towarzystwie Cybernetycznym (PTC), pełniąc funkcję sekretarza naukowego, członka Zarządu Głównego, a od 1984 roku – prezesa. W przeszłości był także członkiem PZPR.

Robert Staniszewski zmarł nagle 7 marca 1988 roku w Szczecinie, a jego ostatni spoczynek miał miejsce na cmentarzu Komunalnym na Powązkach w Warszawie (kwatera H-13-7).

Odznaczenia

Pułkownik Robert Staniszewski to postać wyróżniająca się wieloma odznaczeniami, które świadczą o jego osiągnięciach. W ciągu swojej kariery otrzymał zaszczytne medale oraz odznaki, które poświadczają jego zaangażowanie i poświęcenie dla kraju oraz społeczności zawodowej.

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Złota odznaka SIMP,
  • Srebrna odznaka SIMP,
  • Złota odznaka Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego,
  • Srebrna odznaka Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego.

Źródła

Oto zestawienie zasobów dotyczących Roberta Staniszewskiego, które mogą dostarczyć cennych informacji na temat jego działalności oraz osiągnięć.

  • Kto jest kim w Polsce 1989, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989, str. 1235,
  • Internetowy Polski Słownik Biograficzny.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Oceń: Robert Staniszewski (pułkownik)

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:6