Fabryka Adama Ossera


Fabryka Adama Ossera to zabytkowy obiekt, który ma wielkie znaczenie w historii przemysłowej Łodzi. Zlokalizowany jest przy ul. Jana Kilińskiego 222, co czyni go doskonałym punktem orientacyjnym dla odwiedzających miasto.

Budynek ten stanowi nie tylko przykład architektury przemysłowej, ale również jest świadkiem wielu wydarzeń, które miały miejsce w tej dynamicznej metropolii. Jego historia jest związana z rozwijającą się w XIX wieku przemysłową Łodzią, gdzie fabryki stawały się symbolem wzrostu gospodarczego i innowacji.

Historia

Zakład, który wzniesiono w 1903 roku, został zaprojektowany przez Majera Feinkinda oraz Alberta Jarocińskiego, a także Adama Ossera, znanego fabrykanta, honorowego radnego magistratu oraz konsula honorowego Królestwa Włoch. W początkowym okresie działalności przedsiębiorstwo zatrudniało imponującą liczbę 364 pracowników. Po pewnym czasie, kiedy wspólnicy zdecydowali się na wycofanie, Adam Osser objął kierownictwo zakładu.

W trakcie II wojny światowej fabryka doświadczyła znaczących zmian – Niemcy zdemontowali maszyny włókiennicze i przestawili produkcję na części do samolotów oraz samochodów. Po zakończeniu konfliktu, fabryka kontynuowała działalność w tym kierunku, uzyskując nową nazwę: Fabryka Osprzętu Samochodowego „Polmo”.

Architektura

Budynek przędzalni, stylizowany na architekturę obronną, jest interesującym przykładem neogotyku połączonego z secesją, stanowiącym jeden z ważniejszych portretów przedwojennej architektury przemysłowej w Łodzi.

Znajduje się przed głównym gmach przed budynkiem, na rogu obecnych ulic J. Kilińskiego i S. Przybyszewskiego, gdzie mieści się formalny adres: J. Kilińskiego 220. Według projektu Szai Marguliesa, stworzono tu budynek kantoru, który miał pełnić funkcję biura dyrekcji fabryki. Był to najnowszy obiekt wchłonięty w kompleks.

Od mniej więcej 1923 roku znajdował się w tym miejscu także konsulat honorowy Królestwa Włoch. Niestety, od momentu upadku fabryki, który miał miejsce około połowy lat 90. XX wieku, gmach zaczynał popadać w coraz większą ruinę.

W 1998 roku budynek został podpalony przez nieznanych sprawców i krótko potem przestał istnieć wskutek wyburzenia. Warto dodać, że budowla była wpisana do rejestru zabytków pod numerem A/70 z dnia 19 grudnia 2008 roku.


Oceń: Fabryka Adama Ossera

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:25