Przędzalnia Braci Muehle


Przędzalnia Braci Muehle to ciekawy zespół zabudowań przemysłowo-fabrycznych, który powstał w 1890 roku. Znajduje się w Łodzi, przy ulicy Żeligowskiego 3/5, w malowniczej dzielnicy Polesie. Budynki te przeszły liczne przebudowy w trakcie swojej histori.

Ich ponadczasowy charakter i industrialny urok przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Przędzalnia jest nie tylko elementem lokalnej architektury, ale także ważnym symbolem przemysłowego dziedzictwa Łodzi, która w XIX wieku była jednym z kluczowych ośrodków włókienniczych w Polsce.

Historia

Pierwszą osobą, która zainicjowała działalność na terenie przędzalni, był Izaak Szatan. To właśnie on uruchomił ten zakład produkujący wigoni. W roku 1904 nastąpiła istotna zmiana – obiekt przeszedł w ręce rodziny Muehle, która przez okres 15 lat zajmowała się przędzeniem wełny zgrzebnej. Po Muehlach przędzalnia miała kolejnych właścicieli: Rabinowicza oraz Bachracha, a później Adam Ickowicz stał się jej nowym właścicielem.

Warto zaznaczyć, że obiekt został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Łodzi. To oznacza, że jest częścią „spisu obiektów i ich zespołów, które stanowią dowody historyczne odmiennych epok, a ich zachowanie jest w interesie społecznym, ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną bądź naukową”.

W latach 2009–2011 Fenix Capital, obecny właściciel, przeprowadził szereg prac modernizacyjnych oraz rewitalizacyjnych w kompleksie. Celem tych prac było przekształcenie obiektu w przestrzeń biurowo-konferencyjną. Jednym z kluczowych założeń, które przyświecały tym działaniom, było dostosowanie nowego wyglądu budynków do industrialnego charakteru Łodzi, gdzie przenikały się wpływy czterech kultur: polskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz żydowskiej.

Renowacja przędzalni Braci Muehle stanowi jeden z przykładów adaptacji pofabrycznych budynków w Łodzi. Inne istotne rewitalizacje dawnych obiektów przemysłowych w tym mieście to:

Przypisy

  1. Szygendowski M., Walczak B., Adaptacje zespołów zabytkowych we współczesnych realiach społeczno-gospodarczych na przykładzie dziedzictwa poprzemysłowego Łodzi, dostęp 06.09.2012 r.
  2. Miejski Konserwator Zabytków w Łodzi, dostęp 06.09.2012 r.
  3. O Łodzi i jej zabytkach - Łódź miastem czterech nacji, czterech kultur. tonz.org.pl., Wojalski M. Z., dostęp 04.09.2012 r.
  4. Blog o Przędzalni Braci Muele, dostęp 04.09.2012 r.
  5. Strona wykonawcy modernizacji fabryki, dostęp 04.09.2012 r.

Oceń: Przędzalnia Braci Muehle

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:8