Fabryka Józefa Balle w Łodzi


Fabryka Józefa Balle to interesujący zabytek zlokalizowany w sercu Łodzi. Znajduje się ona przy ul. Sienkiewicza 72, co czyni ją częścią bogatej historii przemysłowej tego miasta.

Budowla ta nie tylko pełni funkcję przypominającą o przeszłości, ale również stanowi ważny element współczesnej architektury Łodzi. To świadectwo historii, które zasługuje na naszą uwagę oraz zainteresowanie.

Historia

Fabryka, która została zbudowana w 1898 roku, usytuowana była przy ówczesnej ulicy Dzikiej. Jej projekt opracował znany architekt Leon Lubotynowicz, z myślą o łódzkim fabrykancie Józefie Balle. W roku 1908 fabrykę pasów transmisyjnych nabyli Goldman Luzer oraz Michał Nutkiewicz. Po upływie roku, Michał Nutkiewicz kontynuował działalność samodzielnie, całkowicie zmieniając profil produkcji z przędzalni wigoniowej na produkcję tkanin technicznych, płócien filtracyjnych oraz chust do pras olejarskich.

W okresie 1918–1922 fabryka przeszła w ręce Idy Raschig. W roku 1984 budynek został wpisany do rejestru zabytków, a wówczas mieścił się tam magazyn książek, należący do Domu Książki.

W marcu 1998 roku budynek przeszedł na własność Agora S.A., która przeznaczyła go na potrzeby redakcji łódzkiej Gazety Wyborczej. Nowa siedziba została otwarta we wrześniu 2000 roku. W 2004 roku w zabytkowym gmachu otwarto łódzkie studio Radia Złote Przeboje.

Podczas trwającego dwa lata remontu, do historycznego budynku dobudowano dwukondygnacyjny element w kształcie wachlarza. Ten nowoczesny zabieg architektoniczny został skutecznie wkomponowany w architekturę starej fabryki, przy alei Piłsudskiego, gdzie wyłożono go granitem.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 29.08.2011 r.]

Oceń: Fabryka Józefa Balle w Łodzi

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:23