Józef Pielesiak


Józef Pielesiak, urodzony 31 października 1893 roku w Łodzi, to postać o bogatej historii związanej z Polską. Jego życie zakończyło się 28 października 1980 roku, również w rodzinnym mieście. Był on plutonowym Wojska Polskiego, co oznacza, że pełnił ważną rolę w armii.

Józef Pielesiak wyróżnił się jako uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej. Jego zaangażowanie w te kluczowe wydarzenia w historii Polski zasługuje na szczególne uznanie. W wyniku swoich zasług został odznaczony Orderem Virtuti Militari, co jest jednym z najwyższych odznaczeń wojskowych w Polsce i świadczy o jego odwadze oraz poświęceniu dla kraju.

Życiorys

Józef Pielesiak przyszedł na świat 31 października 1893 roku, w Łodzi, w rodzinie Andrzeja oraz Wiktorii, z domu Cyranek. Po ukończeniu szkoły podstawowej, jego życie wojskowe zaczęło się w styczniu 1917, kiedy to przystąpił do łódzkiego oddziału Polskiej Organizacji Wojskowej. W tym czasie był również członkiem batalionu strzeleckiego, co zapoczątkowało jego zaangażowanie w walki o niepodległość.

Po odzyskaniu niepodległości, od 11 listopada 1918 roku służył jako ochotnik w odrodzonym Wojsku Polskim. Swoją służbę rozpoczął w 29 pułku piechoty, a następnie został przydzielony do 19 pułku artylerii, biorąc udział w walkach na froncie polsko-bolszewickim. W lipcu 1920 roku za swoją odwagę i rany odniesione w boju został uhonorowany prestiżowym Orderem Virtuti Militari.

Po zakończeniu wojny, Pielesiak został przeniesiony do rezerwy 22 marca 1922. W kolejnych latach podejmował różne prace, m.in. w fabryce włókienniczej oraz w Starostwie Powiatowym w Łodzi. W przededniu drugiej wojny światowej, w 1939 roku, został zmobilizowany i walczył w kampanii wrześniowej jako żołnierz 26 pułku piechoty. Po wzięciu do niewoli przez Sowietów, został później wymieniony na wolność.

Podczas okupacji niemieckiej, Pielesiak zmuszony był do pracy przymusowej w Niemczech. Po zakończeniu drugiej wojny światowej wrócił do Łodzi w 1945 roku. Życie Józefa Pielesiaka zakończyło się 28 października 1980 roku, a jego pamięć spoczywa na cmentarzu św. Franciszka w Łodzi.

Przypisy

  1. Erlich 1929 r., s. 38.
  2. a b c Polak (red.) 1991 r., s. 117.

Oceń: Józef Pielesiak

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:12