Włodzimierz Korcz


Włodzimierz Kazimierz Korcz to postać o niezwykle bogatym dorobku muzycznym, urodził się 13 listopada 1943 roku w Łodzi. Jest on uznawanym za wyjątkowego polskiego kompozytora, pianistę, a także aranżera i dyrygenta, którego twórczość wzbogaciła polską muzykę.

Jego kompozycje obejmują różnorodne style, między innymi muzykę poezji śpiewanej oraz utwory dla dzieci. Poza tym, Włodzimierz Korcz nie ogranicza się tylko do muzyki rozrywkowej – jego talent obejmuje również tworzenie **muzyki teatralnej** i **filmowej**.

Warto zaznaczyć, że Korcz współpracuje z inną wybitną artystką – Alicją Majewską, z którą tworzy znakomity duet, łączący ich twórcze talenty i pasję do muzyki.

Kariera

Włodzimierz Korcz jest znanym kompozytorem, który ukończył łódzkąPWSM, gdzie był uczniem Zbigniewa Szymonowicza. W latach 1968–1970 pełnił obowiązki redaktora muzycznego w Polskim Radiu w Łodzi, co stanowiło ważny krok w jego karierze zawodowej. Następnie, w okresie 1974–1977, objął stanowisko kierownika muzycznego w Teatrze na Targówku.

W ciągu swojej kariery artystycznej, był szefem muzycznym wielu popularnych widowisk telewizyjnych, w tym reżyserowanych przez Krzysztofa Jaślara Mazurskich Biesiad Kabaretowych oraz Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry. Otrzymał liczne nagrody na festiwalach piosenki, które odbywały się w Opolu, Rostocku, Witebsku oraz Bratysławie.

Jego współpraca z różnymi kabaretami, takimi jak Pod Egidą, Tey, Olgi Lipińskiej czy telewizyjne Polskie Zoo, zaznaczyła się poprzez tworzenie piosenek i muzyki do programów. Korcz pisał także piosenki i musicale dla dzieci, łącząc siły z harcerskim zespołem Gawęda, dla którego teksty pisała Wanda Chotomskiej.

Współpracował również z zespołem solistów operowych Filharmonia Traugutta, gdzie uczestniczył w spektaklach takich jak Sadźmy róże oraz Pieśni Powstania Warszawskiego. Swoje umiejętności kompozytorskie wykorzystał, tworząc pieśni do słów Karola Wojtyły, w tym hymn O potężny Jezu Chryste, wykonywany przez Alicję Majewską, oraz Pieśń Papieską Zostań z nami, której słowa napisał Wojciech Kejne, a wykonała Dorota Osińska.

Korcz jest również autorem koncertu kolędowego, który został zarejestrowany na płycie Kolędy w Teatrze Stu, z udziałem takich artystów jak Halina Frąckowiak, Alicja Majewska oraz Andrzej Zaucha. Koncert ten jest wystawiany nieprzerwanie od kilkunastu lat, a w późniejszym okresie także z udziałem Zbigniewa Wodeckiego.

Korcz odbył wiele podróży po krajach Europy, a także do Stanów Zjednoczonych oraz Australii, najczęściej w towarzystwie Alicji Majewskiej. Po wykonaniu oratorium „Woła Nas Pan” w Rzeszowie w maju 2005 roku rozpoczął współpracę ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Chór ten towarzyszył kompozytorowi oraz głównie Alicji Majewskiej podczas koncertów, takich jak „Idzie kolęda, Polska kolęda” oraz „Majewska – Korcz Okrągłe 31 Lat”.

W 2015 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, co jest wyrazem uznania za jego wkład w kulturę.

Życie prywatne

Włodzimierz Korcz tworzy prywatnie szczęśliwą rodzinę. Jego żoną jest znana aktorka Elżbieta Starostecka. Para ma dwoje dzieci: syna Kamila, który przyszedł na świat w 1971 roku, oraz córkę Annę, urodzoną w 1982 roku.

Wybrana twórczość

Muzyka filmowa

Twórczość Włodzimierza Korcza z zakresu muzyki filmowej obejmuje niezwykle bogaty zbiór utworów, które charakteryzują się emocjonalną głębią oraz różnorodnością stylów. W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku jego kompozycje zdobyły uznanie, w tym znany utwór z serialu 07 zgłoś się oraz Nocleg.

Musicale

Kolejnym ważnym obszarem działalności artystycznej Korcza są musicale. Popularnie znane produkcje, takie jak Dyzma, powstały na podstawie adaptacji Henryka Królikowska z tekstami piosenek autorstwa Wojciecha Młynarskiego. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na niezwykłe libretto Machina wierności, stworzone przez Jerzego Panasewicza, oraz produkcję Pinokio, do której libretto napisał Ryszard Czubaczyński.

Nie można pominąć także musicalu Jajokracja z librettem Ernesta Brylla oraz Łódź Story, które wyróżnia się unikalnym podejściem do tematu. Każda z tych produkcji wniosła coś wyjątkowego do polskiej sztuki teatralnej.

Oratoria

Włodzimierz Korcz komponował także utwory oratoryjne, które zdobyły uznanie wśród krytyków oraz publiczności. Dzieła takie jak A kto się odda w radość oraz Woła nas Pan pokazują jego umiejętność tworzenia muzyki, która porusza i inspiruje.

Niektóre piosenki

Na szczególną uwagę zasługują również piosenki Korcza, które stały się hitem na polskiej scenie muzycznej. Utwór A te skrzydła połamane, napisany przez Ernesta Brylla, na długo pozostanie w pamięci, szczególnie w interpretacji Danuty Rinn. Warto również wspomnieć o Wojnie słowiańskiej, której tekst napisał Roman Gorzelski, oraz Błędnym rycerzu z tekstem Wojciecha Młynarskiego z wykonaniem Michała Bajora.

Korcz to również autor utworów takich jak Być kobietą, którego słowa napisała Magda Czapińska, wykonywany przez Alicję Majewską, czy Chłopcy z naszej ulicy autorstwa Adama Kreczmara, z wersją w wykonaniu Piotra Fronczewskiego.

Każdy z tych utworów wprowadza wyjątkowy klimat i emocje, które potrafią poruszyć słuchacza. Wiele piosenek, takich jak Gdzie ci mężczyźni, stworzony przez Jana Pietrzaka czy Jaka róża, taki cierń, napisał Jacek Cygan, w wykonaniu Edyty Geppert, to tylko niektóre z jego niezapomnianych dzieł.

Pieśni

Na zakończenie warto zwrócić uwagę na pieśni Korcza, w tym Golgota Polska, którą wykonał razem z Andrzejem Zaryckim. Te utwory stanowią ważną część jego dorobku i pokazują zaangażowanie artysty w dziedzinie muzyki religijnej i patriotycznej.

Przypisy

  1. Joanna Nojszewska: Kobiety, które śpiewały Młynarskiego. Wydawnictwo Marginesy, 2024 r., s. 126–127. ISBN 978-83-67859-92-9.
  2. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 21.06.2020 r.]
  3. a b Korcz, Włodzimierz [online], bibliotekapiosenki.pl [dostęp 30.08.2019 r.]
  4. „Golgota Polska” zrodzona w Krakowie. www.dziennikpolski24.pl, 02.04.2010 r. [dostęp 03.05.2016 r.]
  5. Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej GOSPEL. [dostęp 27.09.2009 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 28.06.2018 r.]

Oceń: Włodzimierz Korcz

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:14