Ulica gen. Lucjana Żeligowskiego w Łodzi


Ulica gen. Lucjana Żeligowskiego to interesująca arteria komunikacyjna w Łodzi, mająca długość nieco ponad 1 kilometr. Zlokalizowana jest w malowniczej dzielnicy Polesie, znanej ze swojego unikalnego klimatu oraz architektury.

Warto zwrócić uwagę na charakter tej ulicy, która z pewnością odzwierciedla historię i rozwój miasta.

Przebieg

Ulica Żeligowskiego w Łodzi ma charakterystyczny, południkowy przebieg. Jej początek znajduje się na północy, w miejscu, gdzie krzyżuje się z ulicą Legionów. Następnie kontynuuje swoją trasę, mijając kolejne skrzyżowania z takimi ulicami jak aleją 1 Maja, Więckowskiego, Zieloną, placem Hallera i 6 Sierpnia.

Ulica ta kończy swój bieg na południu, gdzie znajduje się skrzyżowanie z ulicą Struga. W tym miejscu Żeligowskiego przechodzi w ulicę Łąkową, co stanowi ważny element układu komunikacyjnego w tej części Łodzi.

Historia

Ulicę gen. Lucjana Żeligowskiego w Łodzi wytyczono w latach 70. XIX wieku, a jej historia jest niezwykle interesująca. Początkowo tereny otaczające ulicę były zalesione, co przyczyniło się do nadania jej nazwy Leśna, a później Leszno. Możliwe, że ta zmiana wynikała z procesu przekształcenia głoski „ś” w „sz”. Istnieje także teoria mówiąca, że nazwa nawiązywała do jednej z ulic w Warszawie.

Na przełomie XIX wieku, przy tej ulicy zaczęły powstawać różne zakłady przemysłowe. Do najważniejszych z nich można zaliczyć następujące obiekty: farbiarnię i apreturę Falzmanna i Preisera (nr 22), farbiarnię i apreturę Salomona Henocha Rabinowicza oraz Mosze Bachracha (nr 23), a także wykończalnię Mosze Bachracha (nr 39) i wykończalnię Majera Rappaporta (nr 50). W sumie przy tej dzisiejszej ulicy Żeligowskiego istniały dwie farbiarnie, dwie apretury oraz dwie wykończalnie tkanin. Ponadto, pod numerem 7 mieściły się carskie koszary.

W dzisiejszych czasach w tym rejonie znajduje się Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Zakład Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof. Warto również wspomnieć o Muzeum Wojskowej Służby Zdrowia, które obecnie jest znane jako Muzeum Uniwersytetu Medycznego. To jedyne takie muzeum w Polsce, które gromadzi unikalne zbiory, w tym starodruki medyczne, mundury lekarzy wojskowych, sprzęt medyczny oraz pamiątki po najwybitniejszych lekarzach i odznaki pułkowe.

Warto zaznaczyć, że w 1936 roku ulica została mianowana obecnie znaną nazwą. W czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 nazywała się Gneisenaustrasse, jednak po wojnie przywrócono pierwotną nazwę Żeligowskiego, która od tamtej pory już się nie zmieniała.

Obiekty charakterystyczne

Wzdłuż ulicy gen. Lucjana Żeligowskiego, znajduje się wiele interesujących obiektów architektonicznych, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Oto kilka z nich:

  • – na rogu z ulicą Legionów znajduje się kamienica wielkomiejska z XIX wieku, która stanowi dobry przykład architektury tamtej epoki,
  • – pod numerem 4/6 usytuowany jest budynek biurowy, który niegdyś pełnił funkcje wojskowe. W jego wnętrzach mieściły się między innymi hurtownia książek Domu Wydawniczego BELLONA oraz drukarnia dla wydawnictw wojskowych,
  • – przy numerze 7/9 znajduje się buda Muzeum Uniwersytetu Medycznego, które wcześniej było Muzeum Wojskowej Służby Zdrowia. Budynek ten pierwotnie był siedzibą koszar 28 Pułku Strzelców Kaniowskich,
  • – na numerze 8/10 stoi nowoczesny biurowiec Business House, który był jednym z pierwszych przykładów współczesnej architektury w tym rejonie.

Komunikacja miejska

Ulica Żeligowskiego jest kluczowym punktem w układzie komunikacyjnym Łodzi, gdzie przemieszczają się pasażerowie korzystający z różnych linii autobusowych oferowanych przez MPK Łódź.

  • 65B, kursujący na odcinku Struga – 6 Sierpnia, w kierunku osiedla Radogoszcz Wschód,
  • 86A/86B, obsługujący trasę Struga – 6 Sierpnia, z kierunkiem do dworca Łódź Fabryczna,
  • 99, który przemieszcza się na odcinkach Struga – Więckowskiego w kierunku osiedla Radogoszcz Zachód, i al. 1 Maja – Struga z kierunkiem do Retkini.

Przypisy

  1. Timetables – MPK-Lodz Spolka z o.o.. mpk.lodz.pl. [dostęp 05.02.2018 r.]
  2. ZIEMIA OBIECANA – Łódzkie ulice – wykaz nazw ulic w XX wieku, zawiera niemieckie nazwy z okresu II wojny światowej, oznaczono ulice na terenie getta łódzkiego, 20.04.2008 r. [dostęp 11.10.2015 r.]
  3. Łódź – Business House. lodz.fotopolska.eu. [dostęp 11.10.2015 r.]
  4. Łódź – Uniwersytet Medyczny. lodz.fotopolska.eu. [dostęp 11.10.2015 r.]
  5. Łódź – Żeligowskiego 4-6. lodz.fotopolska.eu. [dostęp 11.10.2015 r.]
  6. Łódź – Legionów 88 – Żeligowskiego 1. lodz.fotopolska.eu. [dostęp 11.10.2015 r.]
  7. Spacerownik: Łódź Polesie. [dostęp 11.10.2015 r.]
  8. a b Ż. log.lodz.pl. [dostęp 11.10.2015 r.]
  9. Spis ulic – Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi. pup-lodz.pl. [dostęp 11.10.2015 r.]
  10. a b Mapy Google. Mapy Google. [dostęp 11.10.2015 r.]

Oceń: Ulica gen. Lucjana Żeligowskiego w Łodzi

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:18