Feliks Piekielnik


Feliks Piekielnik, urodzony 16 czerwca 1900 roku w Łodzi, był osobą o znacznych osiągnięciach. Zmarł 19 grudnia 1961 roku w tym samym mieście, gdzie spędził większość swojego życia.

W historii Wojska Polskiego zapisał się jako plutonowy kawalerii, a jego odwaga i poświęcenie zostały uhonorowane w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Piekielnik został odznaczony prestiżowym Orderem Virtuti Militari, co jest znaczącym dowodem na jego zasługi i heroiczną postawę w trudnych czasach.

Życiorys

Feliks Piekielnik przyszedł na świat 16 czerwca 1900 roku w Łodzi, w rodzinie Antoniego oraz Michaliny z d. Kolaśińska.

Po zakończeniu edukacji w szkole powszechnej w 1915 roku, podejmował pracę w Niemczech. Od 5 stycznia 1919 roku zgłosił się jako ochotnik do Wojsku Polskim, gdzie służył w 1 pułku ułanów krechowieckich. W czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył z oddziałem na froncie, a do jego największych osiągnięć należy walka pod Szczurowicami 30 lipca 1920 roku.

Podczas dramatycznych wydarzeń, gdy zdobywano most na Styrze, celnym ogniem z broni maszynowej z odsłoniętej pozycji, zmusił on nieprzyjaciela do odwrotu. Niestety, w trakcie tego starcia został ciężko ranny.

Osiągnięcia Feliksa Piekielnika zostały uhonorowane Orderem Virtuti Militari za bohaterską postawę na polu bitwy. Został zwolniony z wojska 18 lutego 1922 roku, po czym wrócił z powrotem do rodzinnej Łodzi.

W okresie II wojny światowej, w czasie okupacji, ponownie pracował w Niemczech. Po wojnie, w 1945 roku, osiedlił się z powrotem w Łodzi, gdzie zakończył życie 19 grudnia 1961 roku.

Ordery i odznaczenia

Feliks Piekielnik to postać, która zdobyła szereg zaszczytów, świadczących o jego odwadze i poświęceniu. Wśród jego najważniejszych odznaczeń znajdują się:

  • krzyż srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 2911,
  • krzyż Walecznych – czterokrotnie.

Przypisy

  1. Wojciechowski 1929 ↓, s. 52.
  2. a b c d Polak (red.) 1991 ↓, s. 117.

Oceń: Feliks Piekielnik

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:8