Krzysztof Hofman


Krzysztof Hofman, urodzony 30 kwietnia 1915 roku w Łodzi, był niezwykle wpływową postacią w polskiej historii medycyny oraz wojskowości. Jego współczesna działalność nie ograniczała się jedynie do praktyki lekarskiej, ponieważ pełnił również istotną rolę jako akupunkturzysta.

Nie ma wątpliwości, że jego wkład w Armie Krajową był znaczący. W czasie II wojny światowej, pod pseudonimem „Cyprian”, działał jako żołnierz Armii Krajowej. Warto zauważyć, że dowodził III batalionem 72 pułku piechoty Armii Krajowej, co jest dowodem na jego zaangażowanie oraz odwagę w obliczu naprawdę trudnych okoliczności historycznych.

Po zakończeniu wojny Krzysztof Hofman zmarł 30 października 1996 roku w Krakowie, a jego życie i osiągnięcia pozostają ważnym tematem refleksji nad rolą medycyny i służby wojskowej w historii Polski.

Życiorys

Krzysztof Hofman był absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie. Na stopień podporucznika został mianowany dnia 1 października 1938 roku, zajmując 88. lokatę w korpusie oficerów piechoty. Po tym wydarzeniu został wcielony do 55 pułku piechoty w Lesznie, gdzie pełnił funkcję dowódcy plutonu w 4. kompanii strzeleckiej.

W trakcie kampanii wrześniowej odznaczył się jako dowódca I plutonu w 4. kompanii strzeleckiej. W dniu 9 września 1939 roku, podczas dzielnej walki w bitwie nad Bzurą, doznał poważnych ran w nogę, co doprowadziło do jego ujęcia przez Niemców. Po wyleczeniu z odniesionych ran, podjął decyzję o ucieczce z obozu jenieckiego. W grudniu 1939 roku przysiągł w Służbie Zwycięstwu Polsce i rozpoczął działalność jako oficer łącznikowy oraz kurier.

W sierpniu 1940 roku został aresztowany i trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Jako numer 2738, brał udział w pracach budowlanych drogi do Brzezinki oraz w stajni, a po pewnym czasie pracował jako pielęgniarz w sztabie szpitalnym. W 1941 roku miał okazję spotkać się z Witoldem Pileckim, którego nazwisko pojawia się również w Raporcie rotmistrza Pileckiego. W lutym 1942 roku udało mu się uciec z obozu, jednak wkrótce potem został ponownie aresztowany w Ostrowcu Świętokrzyskim i trafił na Pawiak. Pomimo trudności, Niemcy nie zorientowali się, że ujęli uciekiniera z KL, co pozwoliło na jego wypuszczenie po wstawiennictwie księdza Trzeciaka.

Po uwolnieniu w Radomiu, pod przybranym pseudonimem „Cyprian”, objął posadę w Referacie Szkoleniowym w Komendzie Obwodu AK. 17 sierpnia 1944 roku przejął dowodzenie III batalionem 72 pp AK, działającym samodzielnie w ramach zgrupowania Jodła, z którym do 8 października 1944 roku szedł szlakiem bojowym pułku. Na końcu wojny trafił do niewoli sowieckiej, lecz po zesłaniu na Syberię, powrócił do Polski w lutym 1949 roku, mając 34 lata.

Po wojnie rozpoczął studia na Akademii Medycznej, a po ich ukończeniu pracował w Dołhobyczowie oraz Chochołowie koło Zakopanego. Krzysztof Hofman zdobył uznanie na całym świecie jako akupunkturzysta, z excellentnymi wynikami w leczeniu dzieci. Stał się również jednym z prekursorów stosowania laseru w medycynie w Polsce. W 1982 roku, z inicjatywy Hofmana, została odrestaurowana figura św. Jana Nepomucena, upamiętniająca Powstanie chochołowskie.

Otrzymał dwukrotnie zaszczytny Order Virtuti Militari. Zmarł i został pochowany na cmentarzu Zarzew w Łodzi.

Przypisy

  1. Rybka i Stepan 2006, s. 612.
  2. Rybka i Stepan 2006, s. 118.
  3. Rybka i Stepan 2003, s. 35.
  4. Zofia Stecka, Chochołów, Wydawnictwo Tatrzańskie, Zakopane, 1991, s. 27.
  5. Wiesław Piwowarczyk Dwa Krzyże (ppłk dr Krzysztof Hofman „Cyprian”) wspomnienie o doktorze

Oceń: Krzysztof Hofman

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:22