Zdzisław Studziński, urodzony 14 sierpnia 1922 roku w Łodzi, to niezwykle znacząca postać w historii polskiej marynarki. Zmarł 7 marca 1976 roku w Gdyni, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo zawodowe oraz militarne.
Był on wiceadmirałem, a także morskiego oficerem pokładowym i oficerem politycznym. Ofiarnie dowodził Marynarką Wojenną oraz pełnił funkcję zastępcy szefa Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego.
Warto zauważyć, że Studziński był również instruktorem w Ośrodku Wychowania ZMP. Jego zaangażowanie w politykę i wojsko znalazło swoje odzwierciedlenie również w działalności parlamentarnej, ponieważ był posłem na Sejm PRL w pierwszej, trzeciej, czwartej i piątej kadencji.
Życiorys
Wykształcenie wojskowe
W latach 1945–1949 Zdzisław Studziński zdobył wykształcenie wojskowe, kończąc studia w Oficerskiej Szkole Politycznej oraz w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej. Jego ścieżka edukacyjna została dodatkowo wzbogacona o Wyższy Kurs Akademicki, który ukończył w Akademii Marynarki Wojennej w Leningradzie w 1958 roku.
Służba wojskowa
Po ukończeniu edukacji wojskowej, Zdzisław Studziński objął dowództwo nad trałowcem bazowym ORP „Mors”, co rozpoczęło jego dynamiczną karierę w Marynarce Wojennej. W latach 1950–1952 dowodził niszczycielem ORP „Błyskawica”. Kreując swoją przyszłość, od 1952 roku pełnił funkcję w Dowództwie Marynarki Wojennej w Gdyni. Najpierw pracował jako zastępca dowódcy Marynarki Wojennej ds. liniowych, a następnie, od 1955 do 1969 roku, był dowódcą Marynarki Wojennej. Podczas jego pobytu w Akademii Marynarki Wojennej ZSRR w latach 1956–1958, zastępcą dowódcy Marynarki Wojennej został mianowany kontradmirał Jan Wiśniewski. W 1969 roku, w stopniu wiceadmirała, Zdzisław Studziński objął stanowisko zastępcy szefa Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych Układu Warszawskiego.
Był przedstawicielem pokolenia oficerów, którzy zostali określeni mianem „szybkich admirałów”. To grono wojskowych, którzy szybko awansowali w służbie, przejmując najwyższe stanowiska, które wcześniej zajmowali oficerowie przedwojenni oraz radzieccy. Zdzisław Studziński jest znany jako najwcześniej awansowany na kontradmirała oraz najmłodszy dowódca w powojennej historii Marynarki Wojennej.
Kariera państwowa
Od momentu zakończenia II wojny światowej, w 1945 roku, Zdzisław Studziński aktywnie uczestniczył w życiu politycznym, zostając członkiem Polskiej Partii Robotniczej. Po zjeździe zjednoczeniowym w 1948 roku, stał się częścią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Jego zaangażowanie w politykę doprowadziło do pierwszego wyboru na posła na Sejm PRL w 1952 roku. Zasiadał on w Sejmie podczas I, III, IV oraz V kadencji. W trakcie IV (1964) oraz V (1968) Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, został wybierany na zastępcę członka Komitetu Centralnego PZPR.
Działalność w OH ZMP
W okresie swojej służby w Gdyni, Zdzisław Studziński nawiązał współpracę z harcerstwem, co przyczyniło się do rozwoju programów wychowawczych w środowiskach młodzieżowych. Był jedną z kluczowych postaci w promowaniu wychowania wodnego organizowanego przez Związek Młodzieży Polskiej. W 1952 roku uczestniczył jako obserwator w VIII Plenum Zarządu Głównego Związku Młodzieży Polskiej, które zainaugurowało nowy program wychowawczy adresowany do młodego pokolenia. Po powrocie ze studiów w Leningradzie w 1958 roku, zrezygnował jednak z dalszej działalności harcerskiej.
Awanse
Na przestrzeni lat Zdzisław Studziński osiągnął wiele znaczących awansów wojskowych, które wskazują na jego rosnącą odpowiedzialność oraz zaangażowanie w służbę marynarki. Od skromnych początków, jego kariera rozwijała się w imponujący sposób, obejmując szczeble dowodzenia w polskiej flocie.
- 1945 – awans na stopień podporucznika,
- 1946 – awans na porucznika,
- 1949 – uzyskanie stopnia kapitana marynarki,
- 1951 – awans na komandora podporucznika,
- 1953 – awans na komandora porucznika,
- 1955 – uzyskanie stopnia komandora,
- 1955 – awans na kontradmirała,
- 1960 – awans na wiceadmirała.
Życie prywatne
Zdzisław Studziński był osobą, która przez długi czas mieszkała w pięknym mieście Gdynia. Jego życie osobiste było związane z żoną, Zofią Szczublewską, z którą zawarł związek małżeński w 1946 roku. Para doczekała się dwojga dzieci – córki oraz syna, co zdecydowanie wzbogaciło ich życie rodzinne.
Śmierć i pochówek
Niestety, Zdzisław zmarł nagle 7 marca 1976 roku w Gdyni. Jego odejście było zaskakujące i pozostawiło smutek w sercach bliskich. Został uroczyście pochowany na cmentarzu Witomińskim, który znajduje się w Gdyni, w starej alei zasłużonych (kwatera 77-15-1). Miejsce spoczynku Zdzisława jest symbolem pamięci o nim i jego dokonaniach.
Odznaczenia
W dorobku Zdzisława Studzińskiego znajduje się szereg prestiżowych odznaczeń, które potwierdzają jego zaangażowanie i wkład w rozwój kraju.
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Order Sztandaru Pracy I klasy (dwukrotnie – 1964 i 1968),
- Złoty Krzyż Zasługi (1952),
- Srebrny Krzyż Zasługi (1947),
- Srebrny Medal „Zasłużonym na Polu Chwały”,
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” (1968),
- Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny,
- Brązowy Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny,
- Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (dwukrotnie – 1968 i 1973),
- Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966),
- Odznaka honorowa „Za zasługi dla Gdańska” (1960),
- Order Lenina (Związek Radziecki) (1968).
Upamiętnienie
Imię Zdzisława Studzińskiego, wybitnego wiceadmirała, przez długie lata towarzyszyło społeczności lokalnej. Do roku 1999, nosiła je Szkoła Podstawowa nr 8 zlokalizowana w Rumi. To symboliczne powiązanie z edukacją i młodzieżą miało na celu upamiętnienie jego osiągnięć i wpływu na społeczność.
W dniu 18 marca 1985 roku, z inicjatywy lokalnych władz i społeczności, odsłonięta została tablica pamiątkowa. Znajduje się ona na budynku przy ulicy 6 Sierpnia 26 w Łodzi, miejscu, gdzie urodził się Zdzisław Studziński. Ten gest wyraża wdzięczność i pamięć o jego wkładzie w historię marynarki wojennej oraz o jego zasługach dla Polski.
Przypisy
- Informacje w serwisie Grobonet. [dostęp 22.05.2019 r.]
- Maciej Pasek. U-Booty zamiast Whiskey. Kulisy tajnej operacji, która miała doprowadzić do wcielenia pod koniec lat 50. U-bootów do polskiej Marynarki Wojennej. „Okręty Wojenne”. Nr 1/2013. XX (117). s. 75–76. Tarnowskie Góry.
- Janusz Królikowski, Generałowie i admirałowie Wojska Polskiego 1943–1990 t. III: M–S, Toruń 2010, s. 552.
- Nadzwyczajna sesja Sejmu, „Trybuna Robotnicza”, nr 172, 22.07.1966 r. s. 1.
- Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku, nr 1, 10.02.1961 r. s. 6.
- M.P. z 1947 r. nr 80, poz. 534.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Gieorgij Jankowski | Jewgienij Laszko | Jan Reliszko | Ryszard Michalik | Stanisław Szuttenbach | Józef Spychalski | Stanisław Radajewicz | Izydor Koper | Marian Malinowski (oficer) | Antoni Sikorski (wojskowy) | Wiktor Zachert-Okrzanowski | Zdzisław Starostecki | Stanisław Raczkowski | Szelomo Erel | Krzysztof Hofman | Wanda Węgierska | Henryk Kozanecki | Jerzy Stawski | Henryk Lenk | Alicja Perz-SzletyńskaOceń: Zdzisław Studziński